Лили Байер, „Гардиън“
Словашката опозиция заяви, че е решена да докаже, че гражданите искат демократично бъдеще. Тази позиция дойде на фона на нарастващите опасения, че Словакия следва Унгария по пътя на отдалечаване от върховенството на закона.
Откакто се върна на власт миналата година, популисткият премиер на Словакия Роберт Фицо взе на прицел медиите, неправителствените организации и прокуратурата.
Критиците твърдят, че подобно на своя приятел в съседна Унгария Виктор Орбан, Фицо се опитва да подкопае механизмите за контрол и баланс и да укрепи властта си, като същевременно заема по-приятелска позиция спрямо агресора Русия.
Журналистите в Словакия изразиха тревога във връзка с решението на правителството от миналата седмица, което ще замени обществения телевизионен оператор в страната и според тях ще го отвори за политическо влияние.
Междувременно ходът на Фицо да закрие специалната прокуратура, която се занимава с корупцията по високите етажи на властта, създаде възможност ЕС да замрази част от финансирането, отпуснато на Словакия.
Между Брюксел и Братислава се водят дискусии относно антикорупционните гаранции и какво трябва да направи Словакия, за да си осигури достъп до средствата от ЕС. Заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК), отговарящ за ценностите на ЕС, Вера Йоурова се срещна с Фицо в Братислава миналата седмица, за да обсъдят тези въпроси.
Законодателството, което би определило групите на гражданското общество, получаващи международно финансиране в размер на повече от 5 000 евро годишно, като "организации с чуждестранна подкрепа", също предизвика безпокойство в ЕС и сред НПО.
"Този законопроект е пълномащабна атака срещу гражданското общество", заяви Радо Слобода, директор на Amnesty International Словакия.
"Тънко прикрит опит за заклеймяване на организациите на гражданското общество, които са критични към властите, и възпрепятстване на жизненоважната им работа", добави той.
Въпреки противоречията, Петер Пелегрини, съюзник на Фицо, победи прозападен дипломат на президентските избори миналия месец.
Резултатът разочарова прогресивната опозиция в Словакия, която през последните месеци се активизира заради опасенията за бъдещето на стандартите за върховенство на закона.
Докато страната се подготвя за европейските избори през юни, водещият кандидат на "Прогресивна Словакия" твърди, че според него има какво да се научи от последните разочарования на изборите и че прогресивните сили могат да спечелят с нова стратегия.
"Когато се срещам с хора, те казват, че виждат ясна надежда, че тези избори могат да бъдат различни", каза Людовит Одор, бивш заместник-управител на националната банка на Словакия. През 2023 г. Одор за кратко заемаше поста министър-председател, начело на експертно правителство.
Одор заяви, че тенденцията се обръща и че е възможно да се покаже, че "Словакия не е само Роберт Фицо и неговата компания, а всъщност е много повече".
Някои словаци се стремят да покажат, че не са съгласни с политиката на правителството. Повече от 63 000 души участваха в инициатива за събиране на средства за закупуване на боеприпаси за Украйна, която събра над 4 млн. евро.
Проучване на Евробарометър, публикувано миналия месец, показа, че 54% от словашките респонденти са заявили, че "нещата в страната им вървят в грешна посока".
Но в среда, в която дезинформацията е широко разпространена, а обществото е поляризирано, опонентите на Фицо досега не са успели да се възползват напълно от недоволството.
Одор твърди, че основният урок за кампанията за евроизборите е да се достигне до избирателите извън големите градски райони.
"Бих искал да проведа кампанията и в по-малките градове и да разговарям с хората в регионите, защото сега те започват да трупат недоволство от работата на правителството“, каза той.
Опозиционерът, произхождащ от унгарскоезичното малцинство в Словакия, подчерта, че опозицията в страната трябва да бъде на една вълна, и се застъпи за достигане до центристките и консервативните избиратели.
Европейските избори няма да се отразят пряко на позицията на Фицо у дома, но в опозицията има надежди, че ако прогресивните сили се представят добре, те биха могли да действат като предпазна ограда.
"Много е важно Фицо да види, че в Словакия има някаква сила, която може да го победи. Тогава може би ще бъде малко по-предпазлив в нещата, които прави", каза Одор.
„Изборите за Европейски парламент ще бъдат важни, тъй като избирателите, които се чувстват песимистично след президентските избори, се нуждаят от вдъхновение. Нуждаят се от някакъв нов импулс, за да продължат да следят политиката и да вярват, че Словакия може да се върне към по-демократичен път", добави опозиционният лидер./БГНЕС
Още от Свят
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд
Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас
"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран