Радио „Свобода“
Властта в Русия ще бъде сменена ако Путин умре или се разболее, а негов наследник още може да стане премиерът Михаил Мишустин. Така може да бъде описан най-вероятният сценарии за смяна на режима в Русия, изхождайки от резултатите на експертното допитване, проведено от Current time TV и Радио Свобода.
В него над 40 политолози, социолози и политически журналисти от Русия, САЩ и Европа оценяват вероятността на различни сценарии за смяна на властта в Русия и посочват най-вероятните, според тях, наследници на Путин.
Изводите не претендират да са нито политическо предсказание, нито социологическо изследване. Но те отразяват мненията и настроенията на водещи експерти относно бъдещето на руската власт.
Заплаха от „неочакван човек“. Как ще си отиде Путин?
Най-реалистичен сценарии, според мнозинството от експертите, е смъртта на Путин: почти всички виждат този вариант като най-реалистичен – 40 от общо 42 души. При това 8 от тях смятат, че това е единствено възможният вариант за смяна на властта в Русия.
Като не толкова очевидни сюжети са посочени „дворцов/ вътрешноелитен преврат“: като вероятен го определят 23 души, а някои – единствено възможен.
„За“ смъртта на Путин като фактор за смяна на властта са 40 от общо 42. Смяна чрез дворцов преврат допускат 23, военно положение – 9, реформиране на системата на управление – 6, революция – 5, доброволно оттегляне на Путин -3.
Експертите не вярват, че може да има политически сътресения вътре в страната: едва петима смятат за възможна революция или гражданска война. Малко повече са тези, които смятат, че до смяна на властта може да доведе военно поражение на Путин. Малко вероятна изглежда и смяна на властта по насилствен път, смята, например, канадският историк Ян Гарнър.
"Да назовем човек, които би направил такъв опит, е само губене на време. Дори и някой да опита да направи преврат, то това ще бъде напълно неочакван човек. Кой, например, преди една година бих си помислил, че Евгений Пригожин ще направи такава силова демонстрация на вътрешна власт? Нито един експерт не би могъл да го предскаже“, припомня Гарнър.
Въпросът за пътищата за смяна на властта дава възможност за повече от един отговор на експертите, както и възможност да добавят своя версия.
Един от експертите, пожелал да остане анонимен политолог, предположи крах на личния режим на Путин заради непредвидими събития от типа катастрофа на АЕЦ или крах на икономиката на Китай. Друг участник в проучването допуска сценарии, при който заболяване на Путин може да доведе от отказването от властта или „мек“ преврат.
Трябва да се отбележи, че при съставянето на въпросника не е предложен вариант „смяна на властта в резултат на честни избори“. Никой от експертите също не е предположил такава възможност з Русия.
Само един от тях - журналистът Андрей Захаров, е добавил бележка, че „някога Русия ще бъде свободна“.
Кандидати за стола на Путин: от Мишустин до Ходорковски
По темата за това кой би могъл да замени Путин въпросът е с уточнение, базирано на днешните обстоятелства: ако това се случи сега, през лятото на 2024 година, след промените в правителството на Михаил Мишустин.
Очевидно, че след две, пет или десет години личностите и разпределението на правомощията във властта може да бъде съвсем различно.
Експертите назоваваха имена в два въображаеми сценария.
Първи сценарий: в Русия се сменя властта, но Путин участва в избора на кандидатурата на следващия президент, тоест, сам назначава приемника си.
Най-вероятно той ще избере премиера Михаил Мишустин (неговото име посочват 19 от 41 души) На второ място, само с един глас по-малко е бившият бодигард, а днес секретар на Държавния съвет и координатор на отбраната на Курска област Алексей Дюмин (той е посочен от 18 души). Трето място сред любимците на Путин заема кметът на Москва Сергей Собянин (13 гласа на експерти).
Двама от тях пък смятат, че е възможно Путин да избере за свой наследник дъщеря си Екатерина Тихонова, а един е посочил като възможен престолонаследник другата дъщеря - Мария Воронцова.
Втори сценарии: внезапна смяна на властта в Кремъл, Путин не участва в избора на приемник (вариант при преврат или смърт).
Любопитно е, че абсолютното мнозинство от експертите – руски и външни – отново сочат кандидатурата на Мишустин: той е посочен от 35 от 42-ма. Но второ място с 27 гласа е Сергей Собянин.
Нито една друга кандидатура не предизвиква такова единодушия. Седем души смятат, че това би могъл да бъде Николай Патрушев, петима - Медведев, Белоусов, Дюмин и вицепремиера и син на Николай Патрушев – Дмитрий.
Общо в двата възможни сценария за избор на възможен приемник на Путин сумарно са споменати 34 фамилии. Най-възрастна сред тях е Валентина Матвиенко, председател на горната камара на парламента – тя е на 75 години. Най-млада от всички също е жена: дъщерята на Путин Екатерина Тихонов, която е на 37.
По един от участниците в изследването са посочили ръководителя на Чечня Рамзан Кадров и губернатора на Белгородска област Вячеслав Гладков.
Историк, участник в проекта, пожелал да остане анонимен, е посочил като възможен бъдещ президент Михаил Ходорковски, но с уговорката „ако не избира Путин“. Това е единствената личност, която не принадлежи към групата на „системните политици“ (терминът „системен“ се използва в смисъл на приети и позволени от путинския режим).
Следва да се отбележи, че дори специалистите по руска политика не се наемат да прогнозират бъдещето на путинския режим, още повече по отношение на конкретни личности.
От общо 150 експерти на въпросите на „Система“ са отговорили по-малко от една трета. Впрочем, даже тези експерти, които се съгласяват да назоват имена, подчертават, че това са само предположения и е практически невъзможно да бъде определен и предположен с голяма степен на вероятност възможния приемник.
Някои смятат, че в момента Путин не готви никого за свой наследник.
Самите прогнози също се отнасят за достатъчно далечно бъдеще.
Политологът и научен сътрудник от Института „Хувър“ в Станфорд Сергей Санович предполага, че смяната на властта едва ли ще се случи преди 2036 година. Но в същото време е убеден, че ко това се случи, то Путин ще си тръгне така, както дойде във властта: ще назначи приемник, и то не бутафорен като Медведев, а реален.
Това, според Санович, ще бъде млад мъж, ястреб във външната политика, либерал в икономиката.
„Ако това се случваше сега, бих заложил на Потрушев-младши. Но към 2036 година Дмитрий Патрушев ще бъде на почти 60 години, така че ще бъде някой по-млад“, прогнозира експертът.
Украинският политолог Владимир Фесенко е убеден, че отслабването и кризата на путинския режим може да се случват в резултат на естественото стареене на самия Путин.
„Режимът ще грохва и ще се разпада заедно със своя лидер“, прогнозира Фесенко.
„Система“ припомня, че през октомври тази година Путин ще навърши 72 години.
Превод: Faktor.bg
Още от Хляб и пасти
Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС
Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо