Не беше логичен този край на сглобката. Но политиката е непредсказуем процес. Кризата се породи доста естествено (…) Твърди ядра имат друг прочит на ситуацията – те разбраха, че е въпрос на престиж да се излезе от сглобката. Това коментира в ефира на Би Ти Ви политологът Цветанка Андреева.
По думите й никой нямаше интерес от предсрочни избори. "ГЕРБ поискаха 50% от министрите, а ПП-ДБ искаха да запазят контрола от първите 9 месеца на управлението. Опитът на ПП-ДБ да си гарантира 50% от назначенията в регулаторите не отговаря на тяхната електорална подкрепа. Не може да искаш 50%, когато имаш 18-19% подкрепа на изборите. Не мисля, че в момента ГЕРБ биха се радвали, че служебният кабинет е едва ли не техен. В предизборната кампания най-трудно ще е на бившите партньори в управлението. И двете страни не изключиха преговорите след предсрочните избори. ГЕРБ и ПП-ДБ ще трябва да внимават да не си нанесат големи политически травми, за да могат да седнат отново на масата за преговорите, но от друга страна ще трябва и да се покажат пред избирателите си", коментира Андреева.
Различен бе прочитат на последните събития у нас на политологът Даниел Смилов. Според него сновният отговорен, че отиваме на избори е ГЕРБ. Те прекъснаха преговорите с мотива, че министър Калин Стоянов е препъни камъка. Винаги в момента, в който се стигаше до подписване на споразумение за реформи, се стигаше до нещо, което прекъсваше преговорите, аргументира се Смилов.
"Три са мотивите, които накараха ГЕРБ да поиска предсрочни избори. Първият е, че те очакват да постигнат по-добри резултати, което има някакъв шанс да е вярно. Вторият е, че в следващите три-четири месеца се отлагат всякакви реформи, което е абсолютно вярно. Третият аргумент е "изпирането" на Борисов, но тук калкулацията може да излезе грешна. Статуквото в момента изцяло е на страната на ГЕРБ и ДПС и те искат да го задържат. Конституционните промени имат твърда логика. Ние сме парламентарна република, а президентът имаше твърде много власт чрез служебното правителство. Сега нещата се връщат към нормалността. Държавата има голям проблем и трябва да го реши. Говоря за корупцията на всички нива. Въпросът е има ли добра воля за справяне с този проблем. ГЕРБ и ДПС действат по начин, по който явно искат да отложат решаването на корупционните проблеми. Това може да им изиграе лоша шега, защото е много видимо и хората разбират ясно нежеланието им да се промени нещо. Аз не мисля, че въпросът за нови преговори между ГЕРБ и ПП-ДБ е решен и след изборите те веднага ще седнат на една маса. Всичко ще зависи от резултатите на предсрочните избори и подписването на ясни, точни и конкретни споразумения за реформи", добави доц. Смилов.
Още от България
На старта е процесът за еманципацията на Европа - какъв е дневният й ред?
Не може доказани подлеци и предатели - чужди агенти на висши държавни позиции да ползват обилно кохезионните фондове и останалите ресурси на Европа, а да работят системно в полза на китайското икономическо проникване, в подкрепа на руското шпионско, пропагандно и военно проникване на европейска територия
Американското посолство ни поздрави за годишнина от членство в НАТО, а Тръмп иска да напускат Алианса
Съединените щати остават отдаден партньор в гарантирането на нашата обща сигурност, сила и просперитет, се казва в поздравлението
102 000 лв. бонуси за една преклонена главица, а за най-бедните пенсионери - 50 лева
Отношението към възрастните хора е в стил "бащицата дава", а правилното е тези 50 лв. да са включени в пенсиите им