Това, което американската страна направи по въпроса със закупуването на военни изтребители, бе да предложи таван, до който можем да си позволим да купуваме. Тъй като в момента пазаруваме за първи път от САЩ подобни самолети, затова сме и такива първопроходци. След някоя и друга година обаче, когато имаме повече опит, ще купуваме при много по-изгодни условия. Това сподели в ефира БНТ бившият външен министър Соломон Паси. Повод за коментара му е офертата на американския Конгрес по сделката с новите изтребители Ф-16 за Българските военновъздушни сили.
По думите му сравнението със Словакия е интересно, но ние не знаем първо какъв е пакетът, който са поръчали. Освен това, за разлика от нас, това далеч не е първата покупка, която правят от САЩ и поради това Словакия получава бонуси като лоялен клиент. Макар да сме продали огромно количество оръжие на САЩ през последните 15 години, ние не сме купували нищо военно досега от тях', разкри още бившият външен министър.
Според Паси би било хубаво след Ф-16 България да се ориентира към закупуването и на по-модерни изтребители в лицето на Ф-35.
Има една голяма разлика между двата самолета и тя е, че Ф-35 е стелт, т.е. оръжията му са невидими за радарите. От своя страна Ф-16 е един от най-сигурните за живота на летеца самолети, тъй като това е тяхната философия, каза Паси.
Много неща могат да се кажат в сравненията с ''Грипен''. Но от ''Грипен'' са произведени около 250 самолета, докато от Ф-16 са произведени между 4000 и 5000 бройки. Освен това ''Грипен'' никога досега не са били изпитани в бойни действия за разлика от американския изтребител. Казано с други думи, не сме достатъчно богати, за да купуваме толкова евтино, коментира бившият ни първи дипломат и припомни, че Втората световна война е дошла заради популизма на Хитлер, а популизмът сега отново се завръща.
Заради това е нужно образование, трябва да се говори за последствията, когато станеш жертва на популизма, защото има смяна на поколенията, които помнеха войната с тези, които не помнят войната'', разясни Соломон Паси.
Бившият външен министър коментира и политиката на Владимир Путин в контекста на срещата му с българския президент Румен Радев.
Владимир Путин има ясно поставени цели пред себе си. Той е един от хората, които дават мило и драго да разбият ЕС, той работи именно в тази насока, подчерта Паси.
Що се отнася до това, дали България скоро ще влезе Еврозоната, той бе лаконичен: В интерес на истината от Николай Василев разбрах, че не сме кандидатствали за ''чакалнята'' на Еврозоната. Ако наистина не сме кандидатствали, няма как да обсъждаме дали ще ни приемат или няма да ни приемат. В крайна сметка няма да уцелиш шестица от тотото, ако те пуснеш фиш, допълни Паси.
В заключение бившият ни външен министър сподели, че България трябва да направи няколко големи неща за бъдещето си - да кандидатства за Еврозоната, за Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, за Европейската космическа агенция, както и да се стреми към членство в Г-20, дори това да стане реалност и след 20 години.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."