Дестабилизиране на политическата обстановка в страната и на правителството, всяване на смут и тревога в населението - това е била основната цел на хакерската атака по Националната приходна агенция (НАП). Цел, която според Специализираната прокуратура е постигната. Това заяви прокурор Евгения Станкова, завеждащ отдел „Антитероризъм” в СП, съобщи БГНЕС.
В този час Специализираният наказателен съд разглежда искането на обвинението за налагане на мярка за неотклонение „Задържане под стража“ на обвинения за подбудителство към кибертероризъм Иван Тодоров, собственик на „ТАД Груп”. Обвинението иска делото да се разглежда от Специализирания съд при закрити врата.
Прокурор Станкова съобщи, че от направени разпити на служители на НАП е станало ясно, че са копирани ЕГН-та, регистрационни номера на МПС-та и други лични данни на над 5 милиона българи.
Две седмици преди ИТ специалистът Кристиян Бойков да бъде арестуван за пробива в системата на НАП, от фирмата „ТАД Груп“ са се свързали с медии и са им изпратили данни от изтегления масив. Става дума за разследващия сайт „Биволъ“, британският обществен оператор Би Би Си и агенция "Ройтерс", твърди наблюдаващият прокурор по делото Евгения Станкова.
От „Биволъ“ вече отрекоха да са знаели за теча преди до няколко български медии да бъде изпратен имейл с линк към изтеклия масив. Подобни твърдения за пръв път лансира зам.-главният прокурор Иван Гешев в интервю пред БНТ.
Станкова съобщи, че данни за това се съдържат както в експертни заключения, така и в свидетелски показания. От думите ѝ стана ясно, че собственикът на фирмата „ТАД Груп“ Иван Тодоров отказва да съдейства на разследващите като предостави паролите за компютрите си, макар че преди са се прибере в България самият той заяви, че ще направи това.
Въпреки че нито един от тримата обвиняеми по случая не е предоставил паролите си, разследващите са установили, че „е имало скрит чат в "Телеграм" между един от обвиняемите и собственика на сайта "Биволъ", в рамките на който се казва, че такива данни са били предоставени“, каза Станкова.
"Телеграм" се смята за едно от най-сигурните приложения за размяна на съобщения. Тази устойчивост е и причината руските власти първо да гласуват, а после и да допълват ефективно законодателство, задължаващо собствениците на компанията да им предоставят ключа - засега безуспешно.
Прокурор Станкова каза още, че според свидетелските показания на служители в „ТАД Груп“, компанията целенасочено е избирала фирми, чиито данни „да бъдат копирани“. Тя не уточни кои са тези фирми, а каза само, че те са „с търговска и с популярна цел“, без да е ясно какво има предвид с последното.
„Целта на цялата дейност е да бъде създадена социална нестабилност – срещу действащата в момента политическа система, форма на управлението. Дейност насочена срещу населението“, заяви още прокурорът.
Станкова съобщи и че е имало пробив в поливните системи, с което се е целяло компрометиране на преминаващите автомобил, возещи депутати, управници и важни гости пред сградата на парламента в центъра на София.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро