Българите да бъдат привлечени в битката срещу измамите със средства от Евросъюза и да бъдат защитавани за информацията, която дават на институциите. Това предвижда Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз в 2021-2027г.
Документът е изготвен от дирекция в МВР, която работи по защита на финансовите интереси на ЕК, пише "24 часа". Ще има мащабна информационна кампания, за да знаят гражданите какво означават нередност, съмнение за измама и конфликт на интереси и така по-точно да формулират сигналите си.
Данните от докладите на МВР и прокуратурата показват, че в последните 10 години най-много дела за измами с европари е имало през 2010 г. - 339, по които са осъдени 225 и са оправдани 11 души. В следващите години намаляват постепенно. През 2018 г. например подсъдимите са били едва 36-ма, от които 29 осъдени ( повечето условно) и 6-ма оправдани. През 2019 г. от всички 59 дадени на съд 23-ма са осъдени, един е оправдан, а останалите още са висящи.Европейската комисия ни критикува за липсата на достатъчно разследвания и осъдителни присъди за злоупотреба с пари на съюза. Затова в стратегията е предвидено да се работи за по-бързо разследване по случаите на измами и нарушения чрез по-добра координация между МВР и ДАНС.
Според стратегическия документ е необходимо първо да се повиши доверието сред хората, които сигнализират. Това ще се случи с обявяване на мерките, които се предприемат по тяхната информация. Затова институциите, към които хората сигнализират, трябва да поддържат секция на интернет сайтовете си с информация за всеки сигнал, както и за работата, свършена по него. И сега там, където се разпределят пари от ЕС, има горещи телефони и електронни адреси за подаване на информация от граждани, но няма отчетност.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес