25 Ноември, 2024

Сто дни от началото на протестите в Иран: Няма връщане назад

Сто дни от началото на протестите в Иран: Няма връщане назад

Пархам Гобади, Би Би Си

Навършват се сто дни от началото на най-продължителните антиправителствени протести в Иран от Ислямската революция през 1979 г., които разклатиха режима, но хората плащат висока цена.

По данни на Информационната агенция на правозащитниците (HRANA) са убити повече от 500 протестиращи, сред които 69 деца. Двама протестиращи са били екзекутирани, а най-малко 26 други са изправени пред същата съдба след процеси, които Амнести Интернешънъл нарича "фиктивни".

Въпреки че общонационални демонстрации са обхващали Иран и преди - веднъж през 2017 г., продължили до началото на 2018 г., и още веднъж през ноември 2019 г. - настоящите протести са уникални, тъй като в тях участват хора от цялото общество, а жените заемат водеща роля под лозунга "Жена, живот, свобода".

Някои ирански знаменитости предприеха ясни стъпки в подкрепа на протестите, което доведе до техния арест или изгнание.

Таранех Алидусти, известна иранска актриса, е задържана в известния затвор Евин, след като осъди екзекуцията на млад протестиращ. Преди това тя публикува своя снимка без задължителната забрадка, на която държи плакат с лозунга на протестиращите.

"Работил съм с Таранех по четири филма, а сега тя е в затвора заради основателната си подкрепа за сънародниците си и противопоставянето си на несправедливите присъди, които се издават", пише в Instagram Асгар Фархади, който режисира Алидусти в спечелилия "Оскар" филм "Търговецът".

"Ако оказването на подобна подкрепа е престъпление, то тогава десетки милиони хора на тази земя са престъпници", добави г-н Фархади.

Друга известна иранска актриса, която е напуснала страната, Пега Ахангарани, заяви пред BBC Persian: "И двете страни са радикализирани - режимът в репресиите си и хората от филмовата индустрия в отговора си. Иран не може да се върне към епохата отпреди Махса Амини", имайки предвид кюрдската иранка, чиято смърт в ареста на иранската нравствена полиция на 16 септември предизвика протестите.

Али Карими, един от най-известните бивши футболисти на Иран, който живее в Дубай, също подкрепи протестите. Той заяви, че агенти на иранското разузнаване са го заплашвали с убийство, което в крайна сметка го е накарало да се премести в САЩ.

В момента Карими е един от най-откровените критици на иранския режим чрез профила си в Инстаграм, който има повече от 14 милиона последователи.

Друга иранска футболна икона, Али Даеи, беше наказан от иранската съдебна система, след като се изказа в подкрепа на общонационалната стачка, а магазинът му за бижута и ресторантът му бяха затворени.

Това, което отличава настоящите протести от предишните е и все по-честото използване на коктейли "Молотов" от страна на демонстрантите.

Те са използвани срещу бази на милицията Басидж и Хавза или религиозните училища за шиитски мюсюлмански духовници.

Поколението Z на Иран е начело на тези протести, като се противопоставя на строгите религиозни правила и налага нови тенденции, като например изгарянето на забрадки. Друга нова тенденция сред младите протестиращи е така нареченото "хвърляне на чалма" - промъкване зад шиитски мюсюлмански духовници, сваляне на чалмата им и бягство.

Миналия месец в северозападния град Табриз беше арестувано 16-годишно момче, Аршия Емамголизаде, обвинено в "хвърляне на чалма".

Той е бил задържан за 10 дни, след което е бил освободен. Два дни по-късно той се самоубива, за което семейството му обвинява отношението към него в затвора. По време на задържането си Аршия е бил бит с палки и са му давани неизвестни хапчета, съобщи източник, близък до семейството, пред BBC Persian.

Иранските власти не само са се разправяли с протестиращите, но и са използвали телата на загиналите в ареста или убитите като разменна монета, за да накарат семействата на жертвите да замълчат.

Друго семейство твърди, че е открило шокиращи следи от изтезания по тялото на 23-годишния си син Хамед Салахшур, починал в ареста, когато ексхумирали тялото му, след като младежът бил погребан против волята им на 30 км от родния им град.

Досега двама мъже са екзекутирани, след като са били осъдени по неясно формулирани обвинения за престъпления срещу националната сигурност, свързани с протестите, което групите за защита на правата на човека осъдиха като брутална съдебна грешка.

Мрежата за човешки права в Кюрдистан - неправителствена организация, съобщи, че кюрдско-иранският рапър Саман Ясин, който е осъден на смърт, е направил опит да се самоубие тази седмица, защото е бил измъчван по време на задържането си./БГНЕС


Сподели:

Байдън помилва пуйките Пийч и Блосъм преди Деня на благодарността в САЩ

17-седмичните пуйки са израснали във ферма, собственост на бащата на Грант, Джон Цимерман, в Нортфийлд, Минесота

Марк Рюте днес е в Анкара, утре отива в Атина

Рюте ще се срещне и с представители на отбранителната индустрия и ще посети свързани с нея съоръжения в Турция

Балотаж между Калин Джорджеску и Марсел Чолаку на президентските избори в Румъния 

Избирателната активност е 52,53% или 9 461 149 души, над 800 000 румънци в чужбина са упражнили правото си на глас, предаде Аджерпрес