Днес група неправителствени организации и адвокати заведоха колективен иск срещу бездействието на Столичната община по отношение на високите нива на замърсяване на въздуха в София, съобщава novini.bg. Организациите, обединени под името “Група за чист въздух”, съдят общината “от името на всички живущи, работещи и учащи в столицата” за бездействието й в периода 2015-2017 г., когато въпреки сериозните нива на замърсяване с фини прахови частици (ФПЧ) не предприема никакви мерки, за да предпази населението.
София е столицата с най-мръсен въздух в целия Европейски съюз и един от най- замърсените градове в цяла Европа, напомнят активистите от "Спаси София". И докато редица европейски столици приемат проблема със замърсяването като предизвикателство за нови, смели и иновативни решения за намаляване на емисиите, зелени и модерни политики в сферата на транспорта и градоустройството, Столичната община е допуснала да управлява града без приета стратегия цели две години, посочват вносителите на иска.
В него се посочва, че последната приета стратегия е изтекла през 2014 г., а гласуваната преди седмица Програма за качеството на атмосферния въздух 2015-2020г. все още не е публична и имат съмнения в нейната законосъобразност и ефективност.
“Според доклад на СЗО за 2016 г. около 9000 човека годишно умират в България от болести, които се дължат на мръсен въздух”, се посочва в иска на организациите и допълват, че по изчисления на Европейската комисия българската икономика е ощетена с 3 милиарда евро годишно от непреките разходи за здраве, произтичащи от замърсяването на въздуха. “То е сред водещите фактори за повишаване на сърдечносъдовите и респираторни заболявания, репродуктивните проблеми и влошаването на здравето на децата”, заявяват вносителите и припомнят също, че здравословната и благоприятна околна среда са гарантирани права от Конституцията на България в чл. 55.
Организациите очакват от Софийския градски съд да установи дали и колко в периода 2015 - 2017 г. Столичната община е навредила с бездействието си на жителите на София, както и да я задължи да предприеме незабавни компенсиращи мерки след широко обсъждане с граждани и организации. От инициативата напомнят, че очакват от новоизбрания зам.-кмет по екологията Йоана Христова да видят реални действия за предпазване на гражданите от замърсяването: да се оповестява адекватна и навременна информация за предстоящи и настоящи замърсявания; да се ограничава движението на автомобили в периодите на замърсяване; да се създадат зони с ниски емисии на вредни вещества; приоритетно да се развива градският транспорт и да се намалят пътуванията с лични автомобили; да се прекратят плановете за изгаряне на отпадъци в Топлофикация и др.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес