При новите заразени в северната част на Китай се забелязва, че вирусът има по-дълъг инкубационен период в сравнение с по-ранните случаи, което индикира, че той се променя, докато се разпространява, според китайски медицински експерт, предава Reuters, цитирана от "Фокус".
Въпреки че Китай овладя до голяма степен епидемията на своя територия, в последните дни бяха открити още няколко малки огнища на коронавируса в северните провинции Джилин и Хъйлундзян, което предизвика притеснения за втора вълна.
Китайският медицински специалист Циу Хайбо, който е част от експертната група Националната здравна комисия заяви, че инкубационният период на вируса при пациентите в северната част на страната е по-дълъг от този при болните в Ухан, градът, в който започна пандемията.
"Това създава проблем, защото те нямат никакви симптоми. Така че когато се събират със семействата си не забелязват проблема и ставаме свидетели на малки огнища на заразата", каза Хайбо пред Китайската централна телевизия (CCTV).
Освен това пациентите в северната част на страната са преносители на вируса по-дълго, отколкото болните в Ухан и им е отнело повече време да се излекуват, както сочат тестовете за COVID-19, проведени в двете провинции.
Симптомите също се различават. Пациентите в северната част на Китай по-рядко вдигат температура, а вирусът засяга основно белите дробове, без да нанася поражения върху другите органи.
Той допълни, че вирусът, който се наблюдава в Северен Китай най-вероятно е донесен от чужбина, което може да обясни различията. Хайбо не уточни откъде може да е дошъл вирусът, но двете провинции Джилин и Хъйлундзян граничат с Русия.
Той се променя, докато се разпространява, и има по-дълъг инкубационен период
Фактор Фактор
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство