Книгата „Тервел. Роденият да побеждава” на Димитър Петров* излезе от печат през средата на месец юли 2020 година, като само за шест месеца се превърна в една от най-продаваните книги-игри в България за изминалата година, а първият й тираж е почти изчерпан. Тя получи висока оценка от множество читатели, както и от водещи сайтове за ревюта като „Аз чета” и „Книжни Криле”.
Произведението по своята същност представлява книга-игра – жанр, позволяващ на неговия читател да се превъплъти в образа на главния герой и взимайки решения от негово име, сам да определя хода на историята. В конкретния случай читателят влиза в образа на самия кан Тервел. Бидейки владетел на все още младата българска държава, той ще бъде изправен пред редица сложни и тежки изпитания, за да запази нейното съществуване. Ще води ожесточени сражения с опитни и непримирими противници като ромейския император Юстиниан II Ринотмет и арабския принц Маслама ибн Абд ал Малик. Ще разширява граници и сключва договори и съюзи с могъщи държави като Източната Римска империя и Аварския каганат. Ще строи дворци и паметници, ще преживява важни и ключови събития от българската и световна история. Но преди всичко ще се забавлява истински, опознавайки интересни и вълнуващи факти от бита и културата на нашите древни предци – с какво са се хранели и обличали, какви оръжия са използвали и какви бойни техники са познавали и т.н.
Важно е да се отбележи, че за написването на произведението авторът е използвал абсолютно всички факти, които са ни известни за живота и делото на кан Тервел, придържайки се възможно най-близо до реално случилото се в онези далечни времена. Изчетени и използвани са редица изследвания на известни и уважавани български историци като акад. В. Гюзелев, проф. Пл. Павлов, проф. Г. Атанасов, проф. Й. Андреев, проф. Г. Бакалов, проф. П. Ангелов, д-р Ал. Стоянов и др. Поради всичко това тази книга-игра може да се разглежда и като помощно средство за всеки ученик или пък кандидат-студент, давайки му ценни и конкретни сведения за този славен период от българската история, определян ненапразно като своеобразен апогей на рода Дуло.
Изборът книгата да е посветена на самия кан Тервел, а не на някой друг владетел от нашата история, е съвсем логичен – Тервел е сред онези български владетели, оставили най-дълбока следа в световната история, постигайки изключителни постижения не само във вътрешнополитически, но и в международен план. Най-напред трябва да се изтъкне помощта му към Юстиниан II за повторното му възкачване на ромейския престол през 705 г., вследствие на което Тервел получава втората по значимост титла в империята - „кесар”. Това го превръща в първия и единствен чуждестранен владетел, притежаващ тази титла. Преди това тя е била присъждана само на ромейския престолонаследник или на брата на императора, което говори пределно ясно за значението на този важен политически акт. На следващо място, разбира се, е решителната му намеса в отблъскването на арабите пред стените на Константинопол през 717-718 г., с което съвсем заслужено си спечелва прозвището „Спасителя на Европа”. Тези дела, както и всички останали през неговото управление, показват, че още в началото на своето съществуване българската държава е притежавала владетел с изключителни качества – неслучайно личността му фигурира в десетки извори из целия познат тогавашен свят, с което той се нарежда и сред най-коментираните български владетели. Но може би най-голяма и важна е оценката на ромейските хронисти. Известно е, че Тервел е сред малцината български владетели, за които ромеите не пишат и една лоша дума, даже напротив – той се е радвал на тяхната благосклонност и възхищение. Като имаме предвид традиционното им отношение към нас, пък и към останалите балкански нации, този факт е наистина впечатляващ. Въобще големи са приносите на Тервел не само към нашата, но и към световната история, затова определено заслужава по-често да бъде обект на проучвания и литературни произведения.
Основната цел, която авторът и екипът на сдружение „Българска история” си поставят с издаването на това произведение е популяризирането на българската история сред младите читатели. Авторът смята, че книгите-игри могат да се разглеждат като прекрасна алтернатива на компютърните игри, засилвайки интереса към четенето и добавяйки онзи игрален елемент, пленяващ всеки млад човек в днешно време. В същото време те могат и да предоставят богата палитра от знания относно родното ни минало, които всички ние сме длъжни да знаем. Именно заради това книгата е подходяща и за всеки възрастен човек, който просто би искал да разбере нещо повече за този наш толкова значим владетел. Произведението всъщност поставя началото на поредица от книги-игри, разглеждащи различни епизоди от близкото ни и по-далечно минало, не само от Средновековието, но и от Възраждането и Новото време, като в момента тече подготовката и на втората. Тя ще продължи традицията да образова и забавлява, но и да припомня за славните мигове от нашето хилядолетно минало.
*Димитър Петров е на 22 години и е роден в гр. Монтана. Завършил е Финансово-стопанската професионална гимназия ,,Васил Левски“, гр. Монтана. Понастоящем е студент, IV курс, в специалност „Право“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В началото на 2019 г. става част от екипа на сдружение „Българска история“, за което изготвя разнообразни исторически материали, статии и тестове. Книгата „Тервел. Роденият да побеждава“ е издадена от същото сдружение и излиза на пазара в средата на м. юли 2020 г., когато авторът е на 21-годишна възраст. Към този момент тя може да бъде открита във всички големи вериги книжарници в страната, както и на ел. сайт на сдружението. С появата си книгата се превърна в най-голямата историческа книга-игра в България, а и се нареди на второ място в класацията за най-обемни книги-игри, издавани до този момент в страната.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.