24 Ноември, 2024

Светът оценява с най-високи заплати лекари, инженери и анализатори

Светът оценява с най-високи заплати лекари, инженери и анализатори

България няма причина да си пропуска шанса покрай новата технологична революция

Навлизането на изкуствения интелект без съмнение ще промени някои сектори до основи, вероятно дори ще изчезнат професии, но в същото време ще създаде множество други. И няма нищо учудващо, защото обикновено това се случва при всяка технологична революция. Но има вече редица проучвания, които показват кои са очакваните търсени занапред професии.

Сред тях са инженер по машинно обучение. Според LinkedIn наемането на такива специалисти се е увеличило с над 30% за последните две години. Все повече компании се интересуват от машинното обучение като начин да защитят бизнеса си от бъдещи прекъсвания, затова търсенето на инженери расте.

Търсени ще са и анализатори на база данни и алгоритми. Нуждата от такива експерти, които да решават сложни проблеми, се усеща все по-осезаемо. Според Business Insider работните места в тази област ще продължат да бъдат актуални поне до 2030 г., предлагайки заплащане и кариера с перспектива.

Изследователи на AI също имат бъдеще. Това са хора, които се занимават с разработването на нови модели, алгоритми и техники за изкуствен интелект. Тяхната задача е да подобрят производителността на съществуващи модели или да създадат изцяло нови приложения.

Инженер по роботика е друга професия с перспектива. Тук се изисква проектиране, изграждане и поддържане на софтуер, който контролира роботизирани системи. Работата изисква познания по математика, умения за решаване на проблеми и вземане на решения.

Добра реализация се очаква и за инженери по компютърно зрение. Те се занимават с визуални данни. Работата им е да подобряват изображения, да модерират съдържание и да разработват инструменти за разпознаване на лица.

И инженери по обработка на естествен език попадат в класацията на търсените професии. Те разработват алгоритми и модели, които позволяват на машините да разбират и интерпретират човешкия език. Работят върху приложения като чатботове, езиков превод и разпознаване на реч.
Продуктовите мениджъри на изкуствен интелект се очаква да имат важна роля в това да се гарантира, че продуктите, които управляват, са етични, отговорни и в съответствие с регулаторните изисквания.

Подобна е ролята на специалистите по етика на изкуствения интелект. Те са отговорни за това системите за изкуствен интелект и машинно обучение да са етични и съобразени с обществените ценности.

Според различни източници годишните заплати за въпросните професии в момента се движат между 79 000 и 189 000 долара. А това, че за повечето хора дори тези специалности не означават нищо, не е плашещо. Когато Бил Гейтс основава своята компания, никой не е знаел какво е това софтуер, но съвсем скоро на тази база се появяват хиляди други компании, които променят света само в рамките на няколко години, а създателите им стават милиардери.

За съжаление, България не успя да се възползва в достатъчна степен от компютърната революция от 80-те и 90-те години. Но няма причина да се пропуска шансът покрай революцията на изкуствения интелект. Тя не само ще предостави нови възможности за работа на хиляди млади българи, но глобалният свят, в който живеем, дава възможност някой предприемчив българин да бъде следващият Бил Гейтс.

Поради това е важно младите хора в България, които се подготвят да продължат образованието си и избират с какво искат да се занимават в бъдеще, да имат информация за търсените и високоплатени професии.

Според проучване на Bussiness Insider в момента сред най-добре платените специалисти в САЩ, Англия и Германия са финансови консултанти, анализатори на данни и рискове, инженери, разработчици на изкуствен интелект, корпоративни юристи, търговски управители. При тях годишните заплати се движат от 98 000 до 900 000 долара. 
Добре платени са и лекарите. Хирурзи, анестезиолози, зъболекари получават годишно между 220 000 и 410 000 долара. Психолозите успяват да заработят към 300 хил. долара.

Сподели: