Светослав Малинов
“Целта е да стигнем до стабилно мнозинство в парламента, макар и фрагментирано с поносимост между елементите, за някаква малко по-дълга от 6-месечна перспектива. Ще бъдат загубени избиратели. Убеден съм, че “Демократична България“ няма да може да просъществува, ако в момента вземе позиция за съюз или парламентарно мнозинство с ГЕРБ. ПП също има твърди позиции. Различието по линия статукво – промяна е много тежко, избирателите, които искат промяна, няма да простят на партиите, които в момента направят някакво коалиция, свързана с ГЕРБ и ДПС. Ако направят тази грешка, на следващите избори ГЕРБ и ДПС ще имат пълно мнозинство. При тази перспектива не мисля, че трябва да упрекваме политическите партии, че уважават избора на избирателите си и искат да оцелеят в някакъв смисъл. Тяхното оцеляване е добро и за партийната система, то не е добро само за ГЕРБ и ДПС“, каза в интервю за БНР политологът Светослав Малинов.
“Много е трудно да свикнем да третираме БСП като средна или малка партия, която не може да задава политическия ритъм. Едно спечели левицата през последните драматични за нея месеци – първо, тя не е проблем за коалиране с никого. Второ, тя стана част от силите на промяната, хората я възприемат така“, посочи още той в ефира на “Нашият ден“ и изрази надежда:
“Разчитам, че следващите избори ще бъдат по-прагматично ориентирани. Самите избиратели ще мислят и за това, за което казах – за възможността за стабилно правителство, а не просто колко ярки и радикални са нашите политици“.
“Ако се стигне до сформиране на правителство, шансът е за третия мандат, за който още не се знае на кого ще бъде даден. Но ми се струва, че първите два – ГЕРБ и ПП – няма да бъдат реализирани, имайки предвид много ясните изявления на политическите партии в момента.
Ситуацията се дължи на няколко фактора, включително и на гласовете на българските граждани, те са разпределени по начин, който максимално затруднява. Ако очакването е, че всяко правителство е по-добро от бързи предсрочни избори и тук се бърка. Има правителства, които могат да ни отведат до предсрочни избори след шест месеца и това да бъде още по-лошо.
Задачата е максимално трудна. Нещата се тежки както заради външни фактори, така и заради сложния вот, който беше даден. Трябва да се внимава, няма ясни отговори. Трябва да се види дали следващите предсрочни избори не биха дали по-ясна картина“, посочва още той.
Според него “един дебат за това кой трябва да бъде поканен в НС и по-скоро дали трябва посланиците на Русия и Беларус да бъдат поканени, не беше излишен. Получи се разминаване крачка напред – две назад. Можеше да бъде много по-добре решен въпросът и да не се повдига, а просто да се обяви, че няма да бъдат канени посланиците на Русия и Беларус. И вече тези, които искат да бъдат поканени, да протестират“.
“Зеленски говори пред няколко световни парламента. Това е предложение, което не звучи абсурдно. Друг е въпросът дали сега е моментът, имайки предвид очакванията на българските граждани. Появата на Зеленски пред парламентите стана нещо традиционно. Това е нещо, което партиите трябва да си решат. Той се появява пред световните парламенти точно защото има война. Не виждам проблем да се появи пред нашия парламент, по-скоро имам тактически съображения – дали сега е моментът“, посочва още Малинов.
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.