Международната банка за възстановяване и развитие ще окаже техническа помощ на България при подготовка на териториалните планове за преход във връзка със Зелената сделка в осем енергийно интензивни региона на страната - Хасково, Сливен, Ямбол, Варна, Бургас, Ловеч, Габрово и Търговище. Това реши днес Министерския съвет на днешното си заседание, което за пореден път се проведе дистанционно.
Министрите одобриха Министерството на енергетиката и Световната банка да сключат договор на стойност 2.5 млн. лв. Средствата ще бъдат осигурени от Оперативна програма "Добро управление" 2014 - 2020 г.
Отделно от това, средства за подготовка на териториалните планове на засегнатите от прехода въглищни региони Стара Загора, Перник и Кюстендил са осигурени по линия на Европейската комисия.
В съответствие с предизвикателствата пред осъществяването на европейската Зелена сделка държавите-членки трябва да подготвят един или повече териториални планове за преход за най-засегнатите региони от своята територия, които се нуждаят от подкрепа. Планът за всеки регион следва да представя социалните, икономическите и екологичните предизвикателства и да идентифицира нуждите от икономическа диверсификация, преквалификация и възстановяване на околната среда при отчитане на спецификите.
Подготовката на териториалните планове е ключово условие за получаване на подкрепа от Фонда за справедлив преход във връзка с европейската Зелена сделка. Средствата от него ще бъдат фокусирани върху икономическата диверсификация на териториите, които са най-засегнати от климатичния преход и преквалифицирането и активното приобщаване на работната ръка в тях.
Планът на Европейската комисия е след 1 трлн. евро инвестиции до 2050 г. ЕС да стане първото международно държавно обединение, което има неутрален ефект върху промените в климата.
Бизнес
МБВР ще помогне на България за Зелената сделка в осем енергийно интензивни региона на страната
Бойко Борисов
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг