Всякакви видове пататници ще опитате в Родопите - някои ги правят на тиган, други във фурната или пък на сач, или в тава върху старите печки на дърва. Някои добавят много сирене, лук - доста често, пресен джоджен. Има и варианти за пататник с точени кори. Най-важното е да не се разстила дебело, макар че вариантът с кори става доста дебел (но определено и пълнежът е по-скоро като задушен).
Ако сте опитвали да правите родопски пататник в тавичка на фурна и никога не се е получавал добре, опитайте уникален пататник, приготвен на тиган.
Нй-добре описаната рецепта в hera.bg може да тествате вкъщи и действително да се получи точно така, както трябва да бъде – тъничък, добре запечен и с вкус, който ще ви разходи някъде из Родопските селца, в някоя малка скромна и топла къща, където прегърбена бабичка стърже картофки, за да нахрани внуците си.
Как се приготвя?
Нужни са ви следните продукти за 1 пататник, който може спокойно да нахрани 2-ма души.
700 грама картофи или 5-6 средни картофа
2 яйца
50 грама сирене
1/2 с. л. сух джоджен
1/2 к. л. сол
1 малка глава лук
60 грама масло
Приготвянето отнема около 20+ минути, а целият процес с подготовката около 40 мин.
Първо обелвате и настъргвате картофите на едро ренде. Посолявате добре и оставяте да починат за 5 мин. След това ги изстисквате добре с ръце от водата, която пускат.
Следващата стъпка е да добавите яйце. По рецепта е 1, но с 2 е по-вкусно. Накрая прибавяте сухия джоджен и ситно нарязания лук като разбърквате добре цялата смес. Лукът става леко хрупкав, така че може да го задушите предварително на диган, в случай че по-наситеният му вкус не ви допада.
На добре загрелия тиган разтапяте половината масло, а втората половина разтапяте за печенето на втората страна на пататника. Всяка страна се пече 10-12 мин. на по-слаба степен за да не прегори и по-възможност слагате капак на тигана за да се позадуши. Наистина е важно да печете на слаба степен, за да стане съвършен. Може би изглежда като пържене на тиган, но според мен е по-скоро запичане и задушаване, което не е чак толкова вредно.
Тайната на обръщането на пататиника
За да не прецакате всичко при обръщането, е нужно да сложите върху тигана чиния. Разтапяте другата половина от масълцето и приплъзвате пататника, за да се запече и от другата страна.
След 10-12 мин. сте готови.
Най-вкусен е поднесен топъл с малка купичка кисело мляко.
Рецептата е доста лесна, дори за начинаещи кулинари, а най-важното е, че не отнема много време за приготвяне.
Toй ще ви разходи из родопските селца
Още от Магии в кухнята
Вкусна парена салата
Отлично мезе за хубава българска ракия или като гарнитура към основното ястие
Лакерда
Изключително вкусно мезе и за най-изтънчените ценители на хубава храна
Кои са най-популярните чорби и супи у нас?
Българската кухня е богата на разнообразие от чорби и супи, които заемат специално място на трапезата.