Критиките към производителя на ваксини AstraZeneca не стихват, пише германското списание Der Spiegel, цитирано от focus. Бернд Ланге, ръководител на търговската комисия на Европейския парламент, настоява ЕС да не сключва повече споразумения с тази компания.
Според споразумението AstraZeneca трябваше да достави на ЕС 80 милиона дози коронавирусна ваксина до края на март, но сега тя ще бъде само 40 милиона - британско-шведският концерн все още не иска да се съгласи с по-голяма, въпреки силния натиск от страна на Брюксел. Следователно европейският депутат Бернд Ланг изисква последствия за бъдещите отношения на ЕС с компанията. „Това е предприятие, което със сигурност не бих искал да видя в бъдещи споразумения“, каза ръководителят на влиятелната търговска комисия на Европейския парламент в интервю за Der Spiegel.
Дипломати и служители на Европейската комисия вече започнаха да говорят за нещо подобно - но засега само неофициално. Нарушаването на договора с ЕС, което AstraZeneca отрича, не е единствената критика от гледна точка на Ланге. Като друг пример той посочва ценовата политика на компанията. Така AstraZeneca сключи лицензионно споразумение с индийски институт. Институтът доставя ваксината си за 5,25 долара за Бразилия, Саудитска Арабия и Южна Африка, докато Уганда трябва да плати дори 7 долара за доза. „Това е повече от три пъти цената, която Европейският съюз плаща“, каза Ланге. „В рамките на глобалната солидарност това е неприемливо“.
ЕС се договори за цена от 1,78 евро за доза ваксина, която се равнява на 2,17 долара, обяснява германското списание. За да се постигне по-справедливо глобално разпространение на ваксината, Ланг счита, че са възможни дори радикални стъпки: „Тук трябва отново да разгледаме възможността за задължителни лицензи и, вероятно, задължителни партньорства“.
Ланге обаче осъжда някои от действията на Европейската комисия срещу AstraZeneca - особено опитът да се предотврати износът на ваксината, произведена в ЕС, чрез контрол на износа. Според него това е същото като „стрелба с оръдие по врабчета“.
Въпреки че само AstraZeneca имаше проблеми, Европейската комисия използва инструмент, валиден за всички страни на планетата. Това предизвика възмущение не само в Канада, но и например в Ирландия, защото страната имаше усещането, че границата със Северна Ирландия отново ще бъде контролирана.
Освен това миналата практика показва, че инструментът за контрол на износа не работи: досега всички заявления за износ са одобрени. Търговският комитет планира да обсъди този въпрос с Европейската комисия следващата седмица.
По въпроса за граничния контрол Ланге застана на страната на Европейската комисия, която разкритикува германското правителство за последните му мерки. Според него в някои райони на Долна Саксония степента на заразяване е много висока, но на никого не му хрумва да забрани пътуването оттам до Хановер или други части на Германия. Той смята граничния контрол за неподходящо средство в борбата срещу коронавируса. Германия обаче го въведе и по този начин зае позиция, която я противопоставя на Европейския съюз, заяви началникът на търговската комисия на Европейския парламент в интервю за Der Spiegel.
Критиките към производителя на ваксината не стихват
Фактор Фактор
Още от Свят
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани