Президентът на САЩ Джо Байдън и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се срещат днес, за да разрешат трансатлантическия търговски спор относно субсидиите за зелена икономика, както и да обсъдят сътрудничеството в борбата с Русия, предаде АФП.
През последната година Фон дер Лайен работи в тясно сътрудничество с Байдън в изработването на безпрецедентен отговор на руската инвазия в Украйна.
Европейските столици се присъединиха към Вашингтон в единен фронт по отношение на санкциите срещу Москва и доставките на оръжия и помощи за Украйна. Страните от ЕС също така изненадаха мнозина с бързите си действия за прекратяване на зависимостта на блока от енергийните доставки от Русия.
Въпреки това в Европа витае напрежение по отношение на знаковия Закон за намаляване на инфлацията (Inflation Reduction Act - IRA) на администрацията на Байдън. Законът е правителствена разходна програма за насърчаване на американското производство на технологии, щадящи климата.
На фона на тревогата на ЕС, че субсидиите ще изключат европейските производители и ще навредят на енергийния и автомобилния сектор, европейският блок работи по свои собствени набори от субсидии. Такъв пример е индустриалния план "Зелена сделка", за да насърчи развиващия се сектор.
Високопоставен американски служител заяви пред репортери, че Байдън и Фон дер Лайен искат да се уверят, че двете програми се допълват взаимно.
Лидерите ще изразят "формулиране на общ подход и общ набор от цели", каза служителят, говорейки при условие за анонимност пред АФП.
"Това няма да се случи, ако нашите и техните стимули са несъобразени и се конкурират помежду си по начин с нулева сума."
Доказателството, че Брюксел и Вашингтон могат да работят заедно, трябва да дойде под формата на обявяване по време на разговорите днес на преговори в конкретната област на критичните минерали, използвани в батериите за електрически превозни средства.
"Надяваме се, че ще можем да започнем преговори по критично споразумение за минералите", каза служителят.
Различията относно Китай
Друга трудна област е как да се реагира на все по-агресивната външна и търговска политика на Китай.
Белият дом заяви, че "предизвикателствата, породени от Китайската народна република", ще заемат видно място в разговорите в Овалния кабинет.
Вашингтон настоява европейските столици да заемат по-твърда позиция срещу Пекин - не само в дипломатически, но и в икономически план. Въпреки това ЕС се стреми да избегне разрив с Китай, поради което трансатлантическите съюзници са донякъде разделени по въпроса как да продължат напред.
Елвир Фабри, анализатор в Института "Жак Делор" в Париж, заяви пред АФП, че сесията в Белия дом ще даде възможност на Фон дер Лайен да покаже желанието на ЕС да работи с Вашингтон, "но не и в позицията на последовател, особено когато става въпрос за Китай".
"Европейската позиция се основава на желанието да поддържа собствена линия по отношение на Пекин."
Въпреки това американският служител подчерта съгласуваността между Брюксел и Вашингтон по отношение на цялостното виждане за китайското предизвикателство.
"Налице е безпрецедентно сближаване между САЩ и Европа", каза той и прогнозира, че двамата лидери ще поставят "акцент върху необходимостта от укрепване на нашата икономическа сигурност, за да отговорим на конкретни заплахи за икономическата сигурност" от страна на Китай. /БГНЕС
Лидерите ще решават трансатлантически търговски спор, ще обсъждат темата за борбата с Русия и предизвикателството Китай
Фактор Фактор
Още от Свят
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Полша се затваря за чужденци, включително за трудови мигранти
Правилата за издаване на студентски визи също са затегнати