КАРИМ А.А. KHAN KC*, digitalfrontlines.io
Инструментите, използвани за извършване на сериозни международни престъпления, непрекъснато се развиват - от куршуми и бомби, до социални медии, интернет и може би вече дори изкуствен интелект. Тъй като държавите и другите участници все повече прибягват до операции в киберпространството, с това ново и бързо развиващо се средство за държавно управление и водене на война може да се злоупотребява, с цел извършване или улесняване на военни престъпления, престъпления срещу човечеството, геноцид и дори агресия на една държава срещу друга.
Международното наказателно правосъдие може и трябва да се адаптира към този нов пейзаж. Въпреки че няма клауза от Римското право, която да е съотносима за киберпрестъпленията, подобно поведение може потенциално да има характера на част от основните международни престъпления, които вече са дефинирани. По-специално Международният комитет на Червения кръст потвърди, че кибератаките трябва да отговарят на основните принципи на разграничение и пропорционалност, и трябва да бъдат насочени само срещу военни цели.
Налице е възникващ консенсус сред държавите, че киберпространството не е специален домейн, свободен от регулиране, а по-скоро пространство, в което много ясна роля може да има международното право. Многократно съм заявявал, че във всички ситуации, разгледани от Прокурорската служба към Международния наказателен съд, трябва да покажем, че законът е в състояние да бъде прилаган /изпълни/ по отношение на всички, които се оказват на първа линия. А тези на предните линии вече не са само физически обекти: дигиталните предни линии са в състояние да предизвикат щети и страдания, сравними с тези, които основателите на Международния наказаталене съд се стремят да предотвратят.
Кибервойната не се води абстрактно
По-скоро може да има дълбоко въздействие върху живота на хората. Опитите за въздействие върху критична инфраструктура като медицински съоръжения или системи за контрол на производството на електроенергия могат да доведат до незабавни последици за мнозина, особено за най-уязвимите. Следователно, като част от своите разследвания, моята служба ще събере и прегледа доказателства за подобно поведение. Също така имаме предвид и злоупотребите с интернет, които водят до засилване речта на омразата и дезинформацията, които може да улеснят или дори директно да доведат до извършването на жестокости.
Кибероперациите понякога се използват като част от така наречената „хибридна“ или „сива зона“ стратегия. Такива стратегии имат за цел да използват неопределеността или двусмислието, и да действат в зоната между войната и мира, законността и беззаконието, като извършителите често се прикриват зад някакви прокси актьори. Това изисква реакция на цялото общество, която да обединява различни функции и способности, за да може да се действа координирано. На международно ниво юрисдикцията на МНС – ясно дефинирана и допълваща по-широките юрисдикции на държавите – може да послужи като важна част от този колективен отговор.
Като център на международната съдебна система, в която държавите, гражданското общество и международните организации играят своята роля, МНС може да има принос в няколко направления. Чрез собствените си процедури за осигуряване на правна отговорност МНС може да възпира нарушителите. Такива производства могат също така да помогнат за смекчаване на неяснотата около хибридните стратегии чрез укрепване на приложимото право и надеждно и ясно определяне на истината. Съдът може също така да играе поддържаща или стимулираща роля, като не само разследва с оглед на съдебно преследване от МНС, но и като подкрепя държави и други органи да действат съгласно техните приложими закони.
„Кибервойната не се играе абстрактно. По-скоро може да има дълбоко въздействие върху живота на хората.“
Във всяко едно отношения сътрудничеството е ключово
От съществено значение е МНС да изгражда и укрепва партньорствата не само с държавите, но и с корпорациите. Това изисква поемане на ангажимент и от двете страни. Microsoft и по-специално неговият президент, пое водеща роля в сътрудничеството с Международния наказателен съд, подкрепяйки международното правосъдие и фокусирайки вниманието върху необходимостта от колективни действия за справяне с области, които са от глобален интерес. За да подчертаят тази нововъзникваща тенденция и да проучат иновативни и авангардни отговори, тази есен моят офис и Microsoft ще организират съвместен форум, фокусиран върху киберпрестъпленията, който ще събере експерти заинтересовани страни от частния и публичния сектор. Това събитие ще допринесе за разработването на политически документ от институцията.
Нарастващата интензивност и честота на кибероперациите също изтъкват значението от разработването и подобряването на собствените оперативни практики на Международния наказателен съд. Това включва и гаранции, че МНС е адекватно защитен срещу кибероперации. Дезинформацията, унищожаването и промяната на данни, и изтичането на поверителна информация могат да попречат на правораздаването в МНС и като такива да представляват престъпления в рамките на юрисдикцията на МНС, които могат да бъдат разследвани или преследвани. Но превенцията остава по-добра от лечението.
Със съдействието на държави, гражданско общество и технологични лидери, МНС вече работи активно за консолидиране и надграждане на архитектурата на своите информационни системи и технически възможности. По-конкретно, партньорствата с технологични лидери като Microsoft и Planet Labs, които помогнаха на моя офис да прилага технологиите в полза на жертвите на международни престъпления и засегнатите общности, включително чрез подобрено използване на изкуствен и геопространствен интелект за разследване на предполагаеми престъпления. Ние можем и ще отидем още по-далеч в тези наши усилия. Говори се, че дори визионери като Алберт Айнщайн са се страхували, че технологията може да надмине нашата човечност. Несъмнено ще бъдем изправени пред изпитание. Но чрез общите ни усилия – и най-вече вярата, че можем да мобилизираме закона на тези нови фронтови линии, за да въздадем справедливост – можем колективно да гарантираме изковаването на един по-хуманен свят. МНС ще изиграе своята роля сега и след години.
*Карим А.А. Khan KC е избран като трети прокурор на Международния наказателен съд, започвайки мандата си през юни 2021 г. Преди това той е помощник генерален секретар на ООН и първи специален съветник и ръководител Разследващ екип на към Обединените нации, свързан с популяризиране на отговорността за престъпления, извършени от Даиш/ИДИЛ в Ирак (UNITAD) между 2018 г. и 2021 г. Той е адвокат и кралски съветник с повече от 30 години професионален опит в областта на международното наказателно право и правата на човека.
Превод: Мария Стоянова
Още от Свят
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд
Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас
"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран