Отказване от „Белене“ няма как да има. Това е решение на българския парламент. Процедурата по изграждането на централата продължава, няма да се спира Белене за сметка на 7-и блок на Козлодуй.
Ние сме направили най-доброто за България по отношение на проекта. Тя отрече двата реактори, за които са платили данъкоплатците, да са купчина желязо и изтъкна, че оборудване за АЕЦ „Белене“ се съхранява по най-добрия начин.
Теменужка Петкова разказа накратко как се е стигнало до решението за 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. По думите й решението за изграждане на нова ядрена мощност е от 2012- за изграждане на нова ядрена мощност. А днес тя ще внесе предложение, което ще бъде обсъдено от МС.
Колко ще ни струва 7 блок на АЕЦ „Козлодуй“ – това предстои да разберем. Днес ще обсъдим в МС да бъде даден мандат на БЕХ да влезе в контакт с американски ядрени компании и да се направи проучване на възможността за изграждане на 7-и блок на АЕЦ Козлодуй. Но няма как да бъде изградена такава мощност без разрешението на ЕС. Целта е да проучим най-новите технологии, които разработват САЩ. Това е в контекста на смисъла от диверсификацията, посочи Петкова.
Всяка страна има лимит от базови мощности. Трайната политика на ЕС е енергетиката да бъде беземисионна. Тоест, централите, които работят на въглища, ще бъдат извадени от системата и ще трябва да компенсиране произвежданата от тях електроенергия и това може да стане или чрез атомна енергия или с ВЕИ-та.
Петкова бе категорична, че след като беше предоговорена формулата, на базата на която се определя цената на природния газ между „Булгаргаз“ и „Газпром“, тя е по-ниска за българския потребител.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг