6 Февруари, 2026

Теменужка Петкова: За „Турски поток“ е спазена и последната буква на закона на ЕС

Теменужка Петкова: За „Турски поток“ е спазена и последната буква на закона на ЕС

Теменужка Петкова

България не може да стои безучастно, а трябва да реши какъв е националният й интерес, заяви енергийният министър

Русия е наш стратегически партньор в областта на енергетиката, нашите отношения са абсолютно прагматични и са насочени към това на първо място да защитим нашия национален интерес. Това заяви пред БНР министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Според нея ясен знак за това е фактът, че посещението на премиера на Руската федерация идва след близо десетгодишно прекъсване.

Петкова смята, че е логично енергетиката да е в полезрението на подобни срещи и уточни, че за проекти като енергийните се работи дълго време и няма как да се очакват резултати само в рамките на такива срещи.

Енергийният министър бе категорична, че България не може да стои безучастно и да очаква да се случат определени благоприятни събития, а да реши какъв е националният й интерес.

Трябват действия, които да са адекватни на променящата се среда, и да гарантират, че България ще запази своето стратегическо място на газовата карта на Европа, посочи Петкова.

Енергийният министър увери, че за реализацията на проекта "Турски поток" е спазена и последната буква на закона на Европейския съюз.

Запитана дали руската страна е склонна да участва като инвеститор в проекта за АЕЦ "Белене", ако няма държавни гаранции, Петкова заяви, че "Росатом" обмисля тази възможност.

По отношение на изказването на Алексей Милер, че "Газпром" не възнамерява да участва в проекта за газов хъб "Балкан", тя обясни, че без изграждане на нужната инфраструктура на наша територия е невъзможно да има диверсификация на газовите доставки.

Петкова посочи, че концепцията за изграждане на газоразпределителния център има два елемента - изграждане на липсващата инфраструктура - междусистемните връзки на България със съседните страни, включително и разширението на газопреносната инфраструктура, и изграждане на борса за търговия с природен газ. Едва тогава може да се говори за газоразпределителен център или хъб, според нея.

Предстои ние да изградим тази липсваща инфраструктура, да разработим борсата за търговия, защото в противен случай не може да говорим нито за търговия, нито за хъб. Вероятно това има предвид г-н Милер, обясни енергийният министър.
Сподели:

Коментари (0)

Председателят на НС на ББР Деляна Иванова участва в дискусионен форум на Националното сдружение на общините

Председателят на НС на ББР Деляна Иванова участва в дискусионен форум на Националното сдружение на общините

Бяха обсъдени конкретни казуси, като бе предоставена допълнителна информация за механизма на плащанията

Биткойн се срина под 70 000 долара за първи път от завръщането на Тръмп

Биткойн се срина под 70 000 долара за първи път от завръщането на Тръмп

През октомври цената му достигна рекордно равнище от над 126 000 долара

САЩ се срещна с 55 държави: Ценови прагове за критичните минерали ще защитават от китайския внос

САЩ се срещна с 55 държави: Ценови прагове за критичните минерали ще защитават от китайския внос

В продължение на месеци САЩ и техните търговски партньори работят за такъв вид сътрудничество, за да отбият глобалните си вериги за доставки от Китай