Израел трябва да се подготви за пряка конфронтация с Турция, която потенциално е по-опасен враг от Иран. Това пише The Jerusalem Post, позовавайки се на доклад, подготвен от експерти по поръчка на израелското правителство.
В доклада се отбелязва, че стремежът на Турция да възстанови влиянието си върху бившите територии на Османската империя може да доведе до засилване на напрежението с Израел и дори до пряк конфликт. По-специално, в документа се подчертава рискът Турция да постави Сирия под свое влияние.
„Заплахата от Сирия може да се превърне в нещо дори по-опасно от иранската заплаха“, се казва в доклада, като се предупреждава, че подкрепяните от Турция сили могат да действат като посредници, подхранвайки регионалната нестабилност.
В доклада също така се предлага увеличаване на отбранителния бюджет на Израел с още 15 милиарда шекела (4 милиарда долара) през следващите пет години, за да бъде Израелската армия (ЦАХАЛ) оборудвана за справяне с предизвикателствата, породени от Турция.
Докладът включва и други препоръки за укрепване на отбранителните способности на Израел:
придобиване на допълнителни изтребители, самолети-цистерни, безпилотни летателни апарати и спътници за засилване на възможностите на Израел за нанасяне на удари на големи разстояния;
по-нататъшно укрепване на системата за противовъздушна отбрана;
изграждане на укрепена защитна стена по долината на река Йордан, въпреки потенциалните дипломатически проблеми с Хашемитското кралство Йордания.
Още от Свят
Биографът на Мъск: Той има психични проблеми, става опасен за Америка
Според него действащата администрация трябва да прекрати всички договори с милиардера, да заведе дела за блокиране на неговата инициатива DOGE, да започне нови разследвания
САЩ атакуваха оръжейни складове на хутите в Йемен
Съоръженията се били използвани „за извършване на нападения срещу военни кораби и търговски съдове на САЩ в южната част на Червено море и Аденския залив“
Следващата седмица Финландия ще бъде домакин на среща на върха на страните от НАТО, граничещи с Балтийско море
Срещата в Хелзинки на 14 януари ще се фокусира върху „мерките, необходими за обезпечаване на критичната подводна инфраструктура