17 Февруари, 2025

The Washington Post: Тръмп може да спре „Северен поток-2"

The Washington Post: Тръмп може да спре „Северен поток-2"

Държавният глава на САЩ Доналд Тръмп многократно критикува газопровода „Северен поток-2", който според администрацията във Вашингтон ще бъде от полза на Русия, ще навреди на Украйна и ще отслаби позицията на Европа в преговорите с Владимир Путин. Но до възпрепятстване на изграждането на тръбопровода така и не се стигна заради вътрешни разпри в администрацията на Тръмп, а времето така или иначе изтича, коментират в редакцията на американското издание The Washington Post, цитиран от "Фокус".

Газопроводът „Северен поток-2" е изцяло собственост на руския енергиен гигант „Газпром". САЩ отдавна критикуват германското правителство за участието му в проекта и в Конгреса има почти единодушно мнение, че след завършването му Москва ще получи огромен лост над Европа, който ще използва за промотиране на своите интереси в ущърб на Запада.

Газопроводът също ще позволи на Москва да заобиколи Украйна, чиято хазна е пряко зависима от митата, които прибира за транзита на руски газ в Европа. Вече няколко месеца Конгресът на САЩ подготвя законопроект, който предвижда налагане на санкции срещу две европейски компании. Целта му е да ги принуди да спрат и по този начин да предотвратят завършването на газопровода.
Но Тръмп може да наложи санкции. Всъщност точно това препоръча Съветът за национална сигурност след заседанието на т. нар. „тесен комитет“ на 20 ноември в Белия дом. Но един член на кабинета, министърът на финансите Стивън Мнучин, не се съгласи и призова Тръмп да изчака с взимането на решението.

Източници на изданието уверяват, че Мнучин работи със сенатори, за да предотврати действията на Конгреса, които ще принудят администрацията във Вашингтон да наложи санкции срещу „Северен поток-2". На 21 ноември съветникът по националната сигурност Робърт О'Брайън се обади на Мнучин и го помоли да се откаже от съпротивата и „да бъде в крак с останалата част от администрацията“.

В рамките на заседание на комисията по външни отношения на Сената, провалът на задкулисните действия на Мнучин бе споменат от сенатор Тед Крус, републиканец от щата Тексас и главен привърженик на законопроекта за санкциите срещу компаниите, участващи в изграждането на „Северен поток-2“. Крус отбеляза, че администрацията вече е получила правото да налага санкции на компании, изграждащи газопровода в съответствие с приетия по-рано закон за противодействие на противниците на Америка чрез санкции (CAATSA).

„Уви, изправени сме пред бюрократична съпротива. По-специално, на използването на предвидените в закона правомощия за спиране на газопровода, както аз го разбирам, се противопоставя на Министерството на финансите. Ще го кажа направо: ако тръбопроводът бъде завършен, това ще бъде по вина на членовете на администрацията, които си седяха на креслото и не използваха силата, която им беше дадена“.
Заместник-държавният секретар по политическите въпроси Дейвид Хейл заяви, че ако Русия завърши изграждането на газопровода, последиците за САЩ ще бъдат „крайно отрицателни“.

„Кремъл ще получи още един енергиен инструмент за посяване на раздор в Европа, както и за подкопаване и дестабилизиране на Украйна", цитира изданието думите му.
Крус отбеляза, че тръбопроводът може да бъде завършен в рамките на 60 дни и призова администрацията да предприеме действия. „Сега или никога", подчерта той.

Някои експерти от Конгреса смятат, че Мнучин е против санкциите, тъй като редица американски нефтени и газови компании, техните поддръжници от Уолстрийт и правителствата на Германия и Дания се противопоставят на налагането им. Представител на Министерството на финансите отказа да отговори на въпроси за действията на Мнучин, но отбеляза, че той е изразил загриженост за газопровода на среща с някои европейски лидери.

В Конгреса главният противник е сенаторът Ранд Пол, републиканец от Кентъки, който обвини администрацията на Тръмп в злоупотреба със санкции. Въпреки че през юли Комитетът за външни отношения на Сената одобри законопроекта за санкциите на „Северен поток“ с 20 гласа „за“, той не беше включен в дискусиите. Председателят Джеймс Риш, републиканец от Айдахо, заяви на 22 ноември, че законопроектът е добавен към Закона за държавната отбранителна политика, който се обсъжда от лидерите на Камарата на представителите и Сената.
В понеделник обаче Риш информира, че въпросът за „Северен поток-2" е затънал в обсъжданията на годишния законопроект за отбраната. Смята се, че този законопроект е единственият, който има шанс да получи одобрение от Сената тази година.
Сподели:
Летище София вече носи името "Васил Левски"

Летище София вече носи името "Васил Левски"

Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"