Бившият кандидат-президент на Беларус Светлана Тихановска смята за недостатъчен натиска на ЕС върху беларуските власти и се обявява за възможно най-скорошно налагане на икономически санкции. Тихановска заяви това в публикувано днес интервю за беларуския сайт tut.by, предаде ТАСС.
"Сега вече не молим, а настояваме за икономически санкции, защото разбираме колко хора страдат за едното нищо. Отказват ни вече нервите. Под носа им (на Евросъюза, бел. ТАСС) народът е подложен на геноцид, а те още се раздвижват, пращат посланици да връчват ноти", каза тя, предава БТА.
Тихановска призна освен това, че засега не успява да установи контакт с представители на Русия. "Половината ме упрекват, че не работя достатъчно с Русия, половината - че вече прекалено настойчиво ги моля за някакъв диалог", посочи тя.
Според Франак Вячорко, съветник на Тихановска, "в момента всички, включително в ЕС, са на мнение, че третият пакет санкции няма да е достатъчен и натискът трябва да се засили". "Третият пакет санкции ще бъде приет след две седмици, четвърти и пети най-вероятно през януари и февруари", предположи той.
Според Вячорко е от значение "санкциите да се балансират с помощ за беларусите: точно колкото са санкциите, толкова трябва да бъде и помощта за репресираните, бизнеса, работниците и студентите".
До момента ЕС е наложил санкции на 55 души от ръководството на Беларус, включително на президента Александър Лукашенко, напомня ТАСС.
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс