27 Ноември, 2024

Time: Защо Саудитска Арабия реши да даде урок на Русия?

Time: Защо Саудитска Арабия реши да даде урок на Русия?

За три години Русия и Саудитска Арабия се придържаха към сделката за ограничаване на производството на петрол. Заедно те използваха своето колективно влияние върху пазара, за да сложат край на спада на цените на петрола, ограничавайки производството на му. И сега, преди около две седмици, цялата тази структура се разпадна. Рияд отговаряйки на предизвикателството на намаляването на търсене на петрол, искаха да намалят производството, за да поддържат цените стабилни. И тогава руснаците проявиха упоритост и непреклонност. Руснаците искаха, напротив - да добиват повече, пише американското списание Time, цитирано от focus-news.net .

И тогава Саудитска Арабия реши да даде урок на Русия. Те обещаха да заринат пазара с допълнителни 2,6 млн. барела суров петрол на ден. Освен това Рияд се опита по да понижи цените на петрола специално за купувачите в Европа - най-важния пазар за руската петролна индустрия. През следващите няколко дни цените на суровия петрол паднаха с 30%. Изглежда, че Саудитска Арабия иска да изпрати следния сигнал на руснаците:

„Цената сега намаля и за двете страни, но ние отнемаме по-голям пазарен дял от вас. Бихте ли искали да се договорим сега?"

А от Москва дойде твърдо не. Отговорът й прозвуча така:

„Няма нужда от преговори. Нашата икономика зависи по-малко от износа на петрол от вашата, а нашите средства, натрупани за черни дни, са по-големи от вашите. Готови сме да се справим със ситуацията за дълго време. А вие можете ли? Уведомете ни, когато промените решението си"
И така избухна нефтената война.

След това Русия изпрати до Вашингтон „съобщение“ с приблизително такова съдържание:

„Нека бъдем честни. Вие, американците, наложихте санкции срещу нас именно защото искате да навредите на петролната ни индустрия в интерес на вашата собствена. Ето как станахте най-големият производител на петрол в света през последните години - след като атакувахте и прогонвахте нашите компании от пазара. Искате ли да опитате същото и сега - днес по-ниските цени са големите козове на Русия".

Изглежда че руснаците се надяват, че ниските цени ще поставят президента Тръмп между чука и наковалнята. Производството на шистов петрол остава по-скъпо от преработката на традиционния нефт, на който разчита Русия, така че ниските цени ще тласнат много малки производители в САЩ към фалит. А руският президент Владимир Путин едва ли ще е недоволен от ударите срещу американската фондова борса. Нито пък от факта, че в глобален план ще бъдат инвестирани по-малко пари в алтернативни горива.

Колко ще продължи тази схватка? Двамата командири в тази война - Путин и саудитският коронован принц Мохамед бин Салман са горди и имуплсивни мъже, който се славят с твърдостта си. Всеки един от тях вярва, че той има най-голмите оръжия, поне засега. Путин помни приливът на саудитски нефт през 80-те години, който събори СССР. А заетият американски президент Доналд Тръмп също едва ли ще се намеси.

Но след всичко казано трябва да отбележим, че Путин знае, че играе опасна игра. Централната банка на Русия отбеляза миналата година, че цена на петрола от 25 долара на барел - по-голяма вероятност сега, отколкото тогава - може да доведе до рецесия за руската икономика. Най-важният проект за Путин в момента е да подготви почвата за това да се превърне в лидер на страната за много години напред. За да поддържа своята популярност от това да се срине заедно с руската икономика, той трябва да продължи да харчи за подобряването на стандарта на живот.

Ако отдели твърде много пари, за се справи с намаляващите цени на петрола, тогава руснаците ще трябва да плащат по-високи данъци. И макар че засега се справя добре с парите за черни дни, Путин знае, че живеем в непредсказуем свят.

В крайна сметка Путин знае - или поне трябва да знае - че производителите на шистов нефт в газ не са лесни за събаряне. Има по-малки компании, коит идват и си отиват според цените на петрола. Те ще бъдат ниски за известно време, защото пандемията ще намали съществено глобалното търсене на нефт. Но в крайна сметка икономиките ще се възстановят. Русия и Саудитска Арасбия ще се раберат и цената на петрола ще стане по-висока отново. Американските производители на шистов нефт ще се върнат на пазара.

Единственото неясно е колко далеч са готови да стигнат Путин и Салман.


Сподели:
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление

Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки

Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки

Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре