16 Юни, 2026

Тома Биков: Конфликтите са симптом, не са причината правителството да изглежда слабо

Тома Биков: Конфликтите са симптом, не са причината правителството да изглежда слабо
снимка: БГНЕС

Конфликтите и търканията са симптом, те не са причината за това, че правителството изглежда слабо. Това каза пред БНР депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС Тома Биков, председател на парламентарната комисия по култура и медии. "Все по-малко ние, които подкрепяме правителството - и ГЕРБ, и ПП-ДБ - знаем кой взема решенията и кой носи отговорност. ... От ГЕРБ от самото начало искахме отговорностите да бъдат ясно обозначени, за да е ясно кой в какво участва и кой за какво отговаря, но колегите от ПП-ДБ предложиха тази иновация. Вчера Слушах Кирил Петков, че и това вече стига до този извод, че е по-добре да има яснота по тези въпроси. Да е ясно, че този министър е излъчен от определена политическа формация и тя носи отговорност за него. И да има ясни механизми за вземане на решения в тази коалиция", коментира той.

По думите на Биков управлението се осъществява от коалиция, но не е осъществена по ясни политически правила, а е опитано да се направи нещо, което не съществува никъде по света:

"Да станеш министър и да не си политик -  това е оксиморон. Няма такова нещо, ти си политик от първия ден, но уточнението е, че не си подготвен. ... Това е абсурда, до който стигнахме".

В органите на ГЕРБ никога не е обсъждана идея Бойко Борисов да бъде премиер при ротацията, така Тома Биков коментира изказано мнение на друг депутат от ГЕРБ - Радомир Чолаков, като уточни, че това е лично разсъждение, изразено от колегата му.

Биков заяви, че не са приключили преговорите за механизмите, по които ще се избират регулаторите:

"Добро решение е да бъде договорен в цялост този процес, а не на парче. Трябва да има някакъв общ принцип". 

Сподели:
Бюджетната комисия одобри новия дълг до 3,8 млрд. евро

Бюджетната комисия одобри новия дълг до 3,8 млрд. евро

По време на дискусията депутати от "Продължаваме промяната", "Демократична България" и "Възраждане" настояха писмено да бъдат предоставени данни защо е необходим такъв лимит

Йотова с остър коментар за скандала със Скопие: Посегателство срещу България

Йотова с остър коментар за скандала със Скопие: Посегателство срещу България

Много се надявам, евродепутатите ще намерят време да кажат и за вчерашния инцидент с българските дипломатически автомобили, който е безпрецедентен, заяви президентът

Радев: Въведохме система за граждански мониторинг срещу злоупотреби с публични средства

Радев: Въведохме система за граждански мониторинг срещу злоупотреби с публични средства

Новата платформа със свободен достъп до обществените поръчки е разработена от Министерството на иновациите и дигиталната трансформация

Коментари (0)