24 Ноември, 2024

Томислав Дончев: Не трябва да допускаме маргинализация на най-бедните райони

Томислав Дончев: Не трябва да допускаме маргинализация на най-бедните райони

Томислав Дончев

Кохезионната политика отдавна не е секторна политика, заяви вицепремиерът на срещата в София на високо ниво

"Кохезионната политика отдавна не е секторна политика. Не е редно да започваме разговора с еднозначна оценка. Добре знаем, че изкуството е да се адресират предизвикателставта, които могат да се появят", заяви вицепремиерът Томислав Дончев на конференцията на високо ниво, посветена на Кохезионната политика на ЕС: Перспективи за конвергенция и устойчиви региони след 2020 г., на тема „Европейската добавена стойност на Кохезионната политика“.

"Ще трябва да заделяме повече средства за сигурността на нашите граждани. Тук стои ролята на ЕС като глобален играч. Все още имаме над 10 пъти разлика между най-бедните и най-богатите райони. Вероятно никой от нас днес не може да си представи как ще изглежда Европа след 10 години. Преди толкова имам чувството, че мислехме, че общият ни проект с ЕС гарантира сигурност, бяхме решили, че е дошъл краят на историята, а всъщност не е така. Но кризите ни карат да бъдем по-силни", добави той.

"Всеки дебат трябва да стартира с ясна диагностика на проблемите - общият пазар - едно от най-големите постижения на интеграционния процес. Постигнахме много по отношение на свързаността, но все още има региони в Европа, които са транспортни анклави. Трябва да направим повече и по отношение на околната среда", коментира Дончев.

"Вложихме много в справянето на проблеми като младежката безработица. Малко или много, кохезионната политика се очаква да адресира всички тези предизвикателства. Всички знаем колко опасни са свръхочакванията. За последните 10 години стокооборотът на България с държавите на ЕС е нараснал близо 2 пъти. Друг важен момент са реформите - както на национално, така и на европейско ниво", допълни вицепремиерът.

"На нас това ли не ни стига - правилната кройка или политическата воля? Какво правим, ако обществото не припознава тези мерки? Имаме ли морално право да наложим какво трябва да се случи? Може би има морално право да превърнем европейското финансиране в катализатор, което да печели обществото на наша страна. Магическата формула на тази финансова рамка е да правим повече с по-малко. Един от малкото варианти е да повишим качеството на планиране, но и да опростим правилата", каза още той.

"Тема, която ме тревожи чисто политически - живеем със самодоволната увереност, че по-умни от нас няма и не ни тревожи, че широката общественост разбира. На мен ми се случва да откривам абревиатури, които не знам какво значат. Ако ние не сме в състояние да обясним, да убедим гражданите в смисъла на това, което правим, достиженията ни ще бъдат неустойчиви. Знам колко трудно беше постигането на компромис, но съм убеден, че ще се справим. В духа на едно председателство считам, че задачата ни ще бъде да изслушваме различните гледни точки и да търсим компромиси", допълни Дончев.

"Не трябва да допускаме маргинализация на най-бедните райони. Повече от всякога съм убеден, че трябва да бъдем амбициозни и имаме нужда от силна и кохезионна политика", завърши той.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас