Не мога да обещая, че подаването на кандидатура за ERM-2 (така наречената чакалня за eврозоната) ще е следващата седмица. То ще е толкова скоро, колкото може. Това не е само формално изпълняване на критерии, това е политически процес. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев по време на Пловдивския икономически форум, предаде БНР.
Така вицепремиерът влезе в противоречие с финансовия министър Влади Горанов, който на 1 юни т.г увери, че "България ще подаде заявката си за чакалнята на еврозоната до края на юни".
Намеренията на правителството бяха кандидатстването за чакалнята на еврозоната да бъде направено до края на българското европредседателство. От Еврокомисията обаче настояват България първо да се присъедини към Банковия съюз, за да може банковата система да се контролира от Европейската централна банка.
Кандидатстването за т.нар. "чакалня за еврозоната" може да бъде едновременно с присъединяването към Банковия съюз, каза Дончев. Той допълни, че въвеждането на еврото ще увеличи доверието на инвеститорите и пазарите към България, но най-важният ефект е политически. „Еврозоната е ядрото на Европа, а България по ред причини не може да си позволи да бъде в периферията“, каза вицепремиерът.
Той коментира, че сегашният икономически ръст не е достатъчен, за да може България да догонва по-развитите страни от ЕС и за тази цел ръстът трябва да бъде поне 6% годишно. Според вицепремиера ключов фактор за интензифициране на растежа е образованието.
Дончев каза още, че налагането на мита от страна на САЩ няма да се отрази чувствително на българската икономика, тъй като стокооборотът ни с Америка не е значителен, но политическите следствия от този акт ще са сериозни.
Бизнес
Томислав Дончев: Еврозоната е ядрото на Европа, не може да си позволим да бъдем в периферията
Томислав Дончев
Влизането в ERM-2 е политически процес, ще влезем когато може, отсече вицепремиерът
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг