26 Ноември, 2024

Тръмп бламира контрола над ядрените оръжия

Тръмп бламира контрола над ядрените оръжия

Доналд Тръмп

В Службата по въпросите на стратегическата стабилност и сдържане вече работят едва 4 експерти, като 10 вече са освободени от президента

Службата на Държавния департамент на САЩ, натоварена с преговорите и прилагането на договорите за ядрено разоръжаване, е загубила повече от 70% от персонала си през последните две години, тъй като администрацията на президента Доналд Тръмп се придвижва към свят без контрол на въоръженията за първи път от почти половин век, пише "Гардиън", цитиран от news.bg.

Службата по въпросите на стратегическата стабилност и сдържане, обикновено хранилище на експертни знания и институционални познания за контрола над въоръженията, е намалена от 14 служители в началото на управлението на Тръмп до четирима, разкриват бивши служители на службата. От Държавния департамент са отказали да коментират.

Вместо това Държавният департамент е съсредоточил усилията си относно контрола над въоръженията върху "създаването на среда за разоръжаване", прехвърляйки тежестта за разоръжаването от ядрените сили към страните, които не разполагат с ядрени оръжия.

Покана за конференция на Държавния департамент за утре (2 юли) по този въпрос кани неядрените държави да излязат с "мерки за промяна на средата за сигурност, за да се ограничат стимулите за държавите да задържат, придобиват или увеличават притежаваните от тях ядрени оръжия".

Промяната в подхода идва, след като администрацията обяви, че извършва преглед за това дали да удължи договора Нов СТАРТ, ограничаващ американските и руските стратегически ядрени бойни глави, или да намери алтернатива на това, която да включва Китай и новите оръжейни системи.

Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия подкрепя удължаването на Нов СТАРТ, но предупреди, че времето изтича.

"Ако не започнем преговори сега, действието на договора ще приключи, защото няма да има време дори за формалности", каза Путин пред "Файненшъл таймс" преди дни.

Няма признаци, че Путин и Тръмп са се доближили до споразумение, когато се срещнаха на срещата на Г-20 в Япония в петък. От Белия дом казаха, че лидерите са се съгласили да продължат да разговарят за "модела за контрол над оръжията през 21 век, който президентът Тръмп заяви, че трябва да включва Китай".

Китай изключи участие в споразумение за контрол над въоръженията със САЩ и Русия, чиито ядрени арсенали са 20 пъти по-големи от китайските, които се оценяват на по-малко от 300 бойни глави. Дори Пекин да е готов, тристранното споразумение ще изисква обширни и продължителни преговори. Но бивши държавни служители и експерти по контрол над оръжията в Конгреса твърдят, че няма сериозно обмисляне какво да се прави, след като Нов СТАРТ изтича през февруари 2021 година.

Служител на Конгреса на САЩ, участващ в контрола на оръжията, коментира, че "няма сериозни усилия да се изготви план, няма нищо реално".
Сподели:
ООН документира 376 случая на сексуално насилие  на агресорите в Украйна

ООН документира 376 случая на сексуално насилие  на агресорите в Украйна

Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.

Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия

Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия

Смята се, че това е първото официално потвърждение

НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия

НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия

Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар