24 Ноември, 2024

Цветана Манева: Липсата на човечност убива духовността у нас

Цветана Манева: Липсата на човечност убива духовността у нас

"Искам да имам прилични физически сили, бистър ум, за да мога да преодолее и тази финална отсечка, за която мисля, че се иска много кураж”. Това сподели в ефира на Би Ти Ви една от емблемите на родното кино и театър Цветана Манева. Това тя определи като предизвикателството, как да извърви остатъка от своя живот, две-трети от който вече се е изтърколил. 

Бистрият ум и доброто физическо състояние постигат с малко старание, казва актрисата и разкрива, че ходи пеша около 55 минути всеки ден и има относително приличен режим на хранене.

„Бистрият ум - вероятно самата ми професия е такава, че той се тренира от необходимостта да запаметявам текстове. А успехът - това е целият ми вложен труд, усилия, старание, последователност, търпение, да изчакаш момента, съзнание, когато си в пика на успеха, че всичко това, съотнесено към вечността, е едно мигване”.

Манева смята, че днес духовността се убива от липсата на човеколюбие.

„Не смея да кажа - изчезна. Вече човек към човека не умее да се отнася. Когато старите ценности не вършат работа и не се признават в един материален свят, кой ще обръща внимание на духовността, невъзможно е. В периоди на затруднение, за ежедневието, за хляба, вече става въпрос за оцеляване. Когато стремежът в едно съществуване е оцеляване, то не е живеене, не е живот. Трудно може да се издигнеш духовно, когато те взривява мисълта как да нахраниш децата, ще могат ли да бъдат облечени, изучени”.

Другото е прагматизмът, който доведе до високомерие, лъжи, бруталност, допълни актрисата.

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.