24 Ноември, 2024

Цветанов: Не изключвам престъпления и инциденти, които да провокират обществена вълна

Цветанов: Не изключвам престъпления и инциденти, които да провокират обществена вълна

Цветан Цветанов, снимка: БГНЕС

Кабинетът ще се крепи от бъдещи финансови средства в управлението

"Когато станах въ6трешен министър имаше 17 случая на отвличания, поръчкови убийства, въоръжени грабежи на чужди граждани и пълна безпомощност при борбата с корупцията и организираната престъпност. Направих първо национал но съвещание със служителите на МВР и се видя, че те нямат нищо, което да води към разкриването на престъпните групи. През 2007-2008 г. имаше годишно 1000-1100 жертви по пътищата и трябваше да се предприемат много добри организационни дейности. Тези, които имаха желание да продължат работата си в МВР, останаха назначени. Успях да запазя гръбнака на професионалното ръководство в лицето на тогавашния директор на Главна дирекция "Полиция" Калин Георгиев, който впоследствие стана главен секретар. Станимир Флоров беше назначен от предшественика ми Михаил Миков за шеф на ГДБОП и остана на поста си, както и шефът на "Вътрешна сигурност" Румен Ганев". Това заяви пред БНР председателят на "Републиканци за България" Цветан Цветанов. 

Той отговори и на въпроса, дали като министър е получавал обвинения в чистка в МВР: "В началото имаше подобни политически дебати, но мога да кажа, че през декември 2009 г. беше разбита групата за отвличания "Наглите". Всички в нея бяха осъдени и получиха от 4 до 17 г. 2010 г. беше задържана групата за убийства, при която имаме 3 доживотни присъди, без право на замяна. Бяха задържани множество количества наркотици. Когато се виждаха професионалните данни, започна да се повишава и авторитетът на системата за сигурност и на МВР. Към тогавашния момент одобрението беше 58-60%, благодарение на професионалния подход на ръководството в МВР. Това, разбира се се дължеше и на промените в законодателството, които обаче не се правеха на принципа на емоцията, а на база на професионализма и на съответното дебатиране с юристи, адвокати и представители на съдебната система". 

"Системата на МВР е консервативна. Промените, които се правят в нея, трябва да са достатъчно добре аргументирани на базата на фактите и резултатите. Големият проблем в системата на МВР е, че от кабинета "Орешарски", когато беше закрита Главна дирекция "Борба с организираната престъпност, бяха иззети всички оперативни дела и бяха прехвърлени към контраразузнавателна структура, което го няма в европейските държави. Там имаше много информация, свързана с корупцията по високите етажи на държавния апарат и в съдебната система. Аз съм убеден, че тази информация е използвана по друго предназначение. Колеги, които са били запознати с подобни данни, след това са получили високи позиции в държавното управление или в съдебната система. Пробиването и овладяването на системата започна в този период. Имаше надежда, че когато министър беше Веселин Вучков ще започне промяна и кадрово обезпечаване, но когато поиска да бъдат сменени тогавашният главен секретар на МВР и председателят на ДАНС, беше притиснат да подаде оставката си. На негово място дойде Румяна Бъчварова, която не познаваше системата", каза още Цветанов.

"Единственият светъл лъч в страната ни за борбата с корупцията е европейската прокуратура. Обществото няма как да има доверие към останалите институции. Обществото имаше очакване за някаква промяна и гаранция, че няма да има злоупотреби със средствата по европейския механизъм. Ако затворим всичко под един похлупак и си казваме, че всичко ни е спокойно и ни е добре, ще имаме една бомба, която ще продължава да набира съответната сила и в един момент обществото ще изпита нетърпимост към политическата класа. Тогава ще влезем отново в тежък период на политическа нестабилност. Видя се, че няма да изпълним ангажимента си, за да влезем в Еврозоната през 2024 г. В същото време държави като Австрия и Нидерландия казват, че няма да вдигнат ветото си. Това означава, че единственото, което ще крепи правителството са бъдещите финансови средства, които ще влизат в управлението и точно за това трябва да има бдителност от гражданското общество. Същевременно не изключвам тежки инциденти и престъпления, които да провокират сериозна обществена вълна", коментира лидерът на "Републиканци за България".

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас