Изказването на турския президент Реджеп Ердоган за ревизия на Лозанския договор от 1923 г. предизвика реакция от страна на България. Днес за среща в министерството спешно е бил извикан турският посланик в София, съобщава БНР.
Въпросът беше повдигнат в рамките на визитата на турския президент Реджеп Ердоган в Атина, първото посещение на държавен глава на Турция в Гърция от 65 години насам.
В интервю за гръцка телевизия турския президент Ердоган поиска преразглеждане на договора, определящ границите на съвременна Турция. По-късно обаче гръцкият президент Прокопис Павлопулос категорично заяви, че договорът остава в сила такъв, какъвто е.
Във връзка с възобновяването на въпроса за ревизия на Лозанския договор от 1923 г. от Министерството на външните работи излезе с позиция, в която се казва, че вярват, че всяка ревизия на международни договори може да се извършава само по взаимно съгласие между страните в съответствие с международноправните норми. И се надяват, че нашите съседи ще продължат по пътя на диалога, основан на европейските ценности и принципи в интерес на мира и сигурността в региона.
По- късно МВнР уточни, че турския посланик д-р Хасан Улусойе дошъл в министерството на опознавателна среща, което случайно станало на фона на изявлението на Ердоган. Двете страни се възползвали от случая, за да обсъдят и доста смущаващото изказване на турския президент Ердоган в Гърция.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас