27 Ноември, 2024

Учени откриха връзка между семейното положение и риска от деменция

Учени откриха връзка между семейното положение и риска от деменция

Женените страдат по-малко от деменция, за разлика от разведените или самотни хора

Сключването на брак на по-късен етап от живота предпазва от деменция, а самотните хора в напреднала възраст увеличават риска от деменция, показват проучвания.

"Съществува връзка между това да си женен на средна възраст и по-ниския риск от деменция като възрастен човек. Данните ни показват също, че разведените хора представляват значителен дял от случаите на деменция", казва първият автор на изследването Вегард Скирбек. Той е старши изследовател в Департамента за физическо здраве и стареене и Центъра за плодовитост и здраве в Норвежкия институт за обществено здраве (NIPH).

Отправната точка на изследователите е разглеждането на семейното положение на 8706 лица във възрастовата група 44-68 години, които са регистрирани в различни норвежки национални регистри. След това те проверили колко от тях са развили деменция след 70-годишна възраст.

Едно от обясненията за по-ниския риск от деменция сред женените хора може да бъде, че бракът е важен източник на социални контакти.

"В няколко проучвания е доказано, че социалната изолация е свързана с повишен риск от деменция. Също така е доказано, че бракът е особено важен защитен фактор срещу деменция при мъжете. В нашето проучване обаче бракът беше еднакво важен както за мъжете, така и за жените", казва Скирбек.

Повишеният риск от деменция при хората, които не са сключили брак, до голяма степен може да се дължи на бездетността.

"Наличието на деца изглежда е важно, но анализите не могат да установят дали бездетността или липсата на брак е основният механизъм за повишения риск от деменция", казва той.

Други обяснения за наблюдаваните връзки биха могли да бъдат повишеният стрес във връзка с развода и разликите в начина на живот. В проучването изследователите са взели предвид образованието, броя на децата, тютюнопушенето, високото кръвно налягане, затлъстяването, липсата на физическа активност, диабета, психологическите проблеми и липсата на близки приятели. /БГНЕС

Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).