Украйна съобщи, че е повредила логистичен кораб на руските военноморски сили близо до Змийския остров, малък, но стратегически пост в Черно море, докато роднини на украински войници, скрити в обсадения металургичен завод в Мариупол, молят те да бъдат спасени.
Според някои представители на отбраната подновените през последните дни боеве около Змийския остров могат да се превърнат в битка за контрол над западното черноморско крайбрежие, тъй като руските сили се борят да постигнат напредък в северната и източната част на Украйна.
"Благодарение на действията на нашите военни моряци се запали логистичният кораб "Всеволод Бобров" - той е един от най-новите в руския флот", заяви Серхий Братчук, говорител на Одеската областна военна администрация.
Руското министерство на отбраната не отговори веднага на молбата за коментар.
Сателитни снимки, предоставени от частната американска компания "Максар", показаха последиците от вероятните според нея ракетни атаки срещу руския десантен кораб клас "Серна" в близост до острова, близо до морската граница на Украйна с Румъния. Снимките показват и скорошни щети по сградите на острова, станал известен с противопоставянето на украинските си защитници в началото на инвазията.
Русия се сблъска с допълнителни неуспехи на бойното след като Украйна изтласка войските ѝ от региона около втория по големина град Харков, което е най-бързият напредък, откакто преди повече от месец Кремъл изтегли силите си от Киев и североизточната част на страната. Журналисти на Ройтерс потвърдиха, че Украйна вече контролира територия, простираща се до бреговете на река Сиверски Донец, на около 40 км източно от Харков. На кадри, публикувани от командването на украинските въздушнодесантни сили, се виждат няколко изгорели военни превозни средства и сегменти от мост, които изглеждат разрушени и частично потопени в реката. Регионалните власти съобщиха за продължаващи ракетни удари около Полтава и обстрел на Дергач, близо до Харков, при който са загинали двама души.
В столицата Киев съпруги и роднини на украински бойци, укрити в стоманодобивния завод "Азовстал" в южното пристанище Мариупол, скандираха за спасяването им. Руските сили бомбардират стоманодобивния завод - последния бастион на украинските защитници в града, който е почти изцяло контролиран от Русия след продължила повече от два месеца обсада.
"Искам всички защитници, които са там, да се върнат у дома, за да могат да живеят нормално с децата и роднините си", каза Мария Зимарева, чийто брат е в стоманолеярния завод. "Те са го заслужили. Защо другите могат да се разхождат по улиците с близките си, а те не могат? Защо никой не им помага?"
Киев заяви, че работи по спасяването на военнослужещите, много от които са тежко ранени.
"Започнахме нов кръг от преговори за пътна карта за (евакуационна) операция. И ще започнем с тези, които са тежко ранени", заяви вицепремиерът Ирина Верешчук пред телевизия 1+1.
Докато сраженията в страната продължават, по-широки дипломатически ходове увеличиха натиска върху руския президент Владимир Путин.
Планът на Финландия да подаде молба за членство в НАТО, обявен в четвъртък, както и очакванията, че Швеция ще я последва, ще доведат до разширяване на западния военен съюз, което Путин искаше да предотврати. Отказът от неутралитета, който те поддържаха по време на Студената война, ще бъде една от най-големите промени в европейската сигурност от десетилетия насам.
Москва нарече съобщението на Финландия враждебно и заплаши с ответни мерки, включително с неуточнени "военно-технически" мерки.
"Хелзинки трябва да осъзнае отговорността и последиците от подобна стъпка", заяви външното министерство.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че финландците ще бъдат "топло посрещнати" и обеща "гладък и бърз" процес на присъединяване. Белият дом подкрепи подобна стъпка.
"Бихме подкрепили кандидатурата на Финландия и/или Швеция за членство в НАТО, ако кандидатстват", заяви прессекретарят Джен Псаки.
Границата на Финландия с дължина 1 300 км ще увеличи повече от два пъти дължината на границата между ръководения от САЩ алианс и Русия, като ще постави охраната на НАТО на няколко часа път с кола от северните покрайнини на Санкт Петербург.
Путин посочи потенциалното разширяване на НАТО като една от основните причини да започне така наречената от него "специална военна операция" в Украйна през февруари.
В четвъртък се засилиха и споровете относно руските енергийни доставки за Европа - все още най-големият източник на средства за Москва и най-големият източник на топлинна и електрическа енергия за Европа. Москва заяви, че ще спре газовите потоци към Германия по основния газопровод през Полша, а Киев заяви, че няма да отвори отново маршрута на газопровода, който затвори тази седмица, ако не си върне контрола над районите от проруските бойци. Цените на природния газ в Европа скочиха. /БГНЕС
Следете с Фактор
Свят
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
- 22:00, 25 Ноември, 2024
Още от Свят
ООН документира 376 случая на сексуално насилие на агресорите в Украйна
Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.
Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия
Смята се, че това е първото официално потвърждение
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар