Унгария блокира отпускането на военна помощ за Украйна в размер на 500 млн. евро, съобщи Евронюз.
Трима дипломати от отделни държави от ЕС са потвърдили, че Будапеща засега налага вето върху отпускането на средствата от Европейския механизъм за мир (ЕМП).
Единият от източниците определи това като "нарушение на джентълменското споразумение" и "опит да се подкопае единството на ЕС".
Евронюз потърси унгарските власти за коментар.
Дискусиите в работната група все още продължават, заяви един от дипломатите, и сега се очаква въпросът да бъде разгледан от външните министри на следващата им среща в понеделник.
Тъй като това се отнася до външните работи, за отпускането на средствата е необходимо единодушие от всички 27 държави членки.
Досега ЕС е изплатил 3,1 млрд. евро на Украйна чрез шест транша от ЕМП - повече от половината от 5,5 млрд. евро, отпуснати на фонда за периода 2021-2027 г.
Създаден през 2021 г., ЕПФ е инструмент, чрез който блокът предоставя на въоръжените сили на своите партньори оборудване и инфраструктура с цел предотвратяване на конфликти, изграждане на мир и укрепване на международната сигурност.
През миналия месец министрите на външните работи се споразумяха да допълнят фонда с допълнителни 2 млрд. евро за 2023 г., като се има предвид темпото, с което той се изчерпва, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в края на февруари 2022 г.
Досега Будапеща е изпълнила условията си по ЕПФ. Извънбюджетният инструмент се финансира чрез вноски от държавите-членки въз основа на ключа за разпределение на брутния национален доход.
Ръководството на централноевропейската държава обаче отказа да предостави каквото и да е военно оборудване на Украйна.
Освен това правителството в Будапеща не позволява на други членове на ЕС или НАТО да преминават през унгарска територия, за да доставят оборудване на съседна Украйна - въпреки че принадлежат към двете организации.
Унгарската страна също така разкритикува санкциите на ЕС срещу Русия, които също трябва да бъдат одобрени единодушно от всички 27 държави, и успешно използва правото си на вето, за да осигури значителни облекчения.
Ембаргото на ЕС върху руския петрол, например, се отнася за морския петрол и не се прилага за доставките по тръбопроводи, от които Будапеща е зависима.
Миналия месец Унгария блокира временно одобрението на ключов пакет от помощи за Украйна в размер на 18 млрд. евро, като оттегли ветото си едва след като другите държави се съгласиха да намалят сумата на замразените средства на ЕС по новия механизъм за върховенство на закона.
Правителството на популисткия десен министър-председател Виктор Орбан сключи ново споразумение с руския газов гигант "Газпром" въпреки обещанието на ЕС да намали зависимостта от руските изкопаеми горива и да лиши Кремъл от ключови приходи за водене на войната.
Засега не е ясно какво е възражението на Унгария срещу отпускането на седмия транш от ЕФП.
Въпреки това дипломатите, с които Евронюз разговаря, изглеждаха предпазливо оптимистично настроени, че може да бъде постигната сделка на министерско ниво следващата седмица. /БГНЕС
Още от Свят
НАТО се събира спешно заради Украйна
Срещата е свикана след руския удар с нова балистична ракета срещу Украйна през изминалата седмица и ще бъде на ниво посланици на страните от Алианса
Отхвърлено е унгарското предложение за присъединяването на Сърбия в ЕС
Сърбия „поддържа отношения на високо равнище с Руската федерация и активизира отношенията си с Китай, което повдига въпроси относно стратегическата посока на Сърбия“.
Експерт: Окупаторите се готвят за настъпление в следващата гореща точка в Украйна
В същото време има фактори, които могат да осуетят плановете на врага за Запорожие