23 Ноември, 2024

Унгария преговаря с "Газпром" за допълнителни доставки на руски газ през 2025 г.

Унгария преговаря с "Газпром" за допълнителни доставки на руски газ през 2025 г.

Петер Сиярто

Дългосрочни договори за бъдещи години

Унгария и руският енергиен гигант "Газпром" преговарят за сделка за допълнителни доставки на газ през следващата година за Будапеща, заяви унгарският външен министър Петер Сиярто пред руската информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс и БНР.

"Вече подписахме едно допълнително споразумение за последното тримесечие на тази година, което покрива допълнителни обеми на конкурентна цена. В момента преговаряме за сделка за следващата година." - каза той пред руската агенция.

През миналата седмица "Газпром" заяви, без да предостави подробности, че е подписал меморандум с Унгария за възможно увеличаване на продажбите на руски газ, напомня Ройтерс.

Днес Сиярто посочи, че меморандумът включва разпоредба за допълнителни споразумения към дългосрочни договори за бъдещи години, които гарантират ценова конкурентноспособност.

Унгария и "Газпром" също така подписаха сделка през миналата седмица, която им позволява да използват напълно газопровода "Турски поток" за доставките на руско гориво за Будапеща.

Ройтерс отбеляза, че в момента Русия изнася своя природен газ за Европа по два маршрута: построен от Съветския съюз тръбопровод, който преминава през Украйна, и тръбопровода "Турски поток" за Турция, който минава по дъното на Черно море. Сделката за транзит на газ между Русия и Украйна обаче изтича в края на годината.

Отделно Сиярто заяви пред руската агенция, че Будапеща ще наложи вето на санкциите на Европейския съюз срещу Русия, ако бъде отменено настоящото изключение Унгария да купува руски петрол.

"Санкциите обикновено се преразглеждат на всеки шест месеца. И докато санкциите са в сила, тези изключения трябва да останат в сила, защото в противен случай ще наложим вето на санкциите." - закани се Сиярто.

Унгарската енергийна група MOL сключи сделка през септември за непрекъснати доставки на руски петрол през Беларус и Украйна чрез тръбопровода "Дружба", след като през юни Киев добави руския енергиен гигант "Лукойл" към списъка със санкции.

След като Русия започна своята пълномащабна инвазия в Украйна през февруари 2022 г., ЕС прие пакет от санкции срещу Москва, който включва забрана за внос на руски суров петрол и петролни продукти по море с някои ограничени изключения.

Сподели:

Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия

Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество

Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген

Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния

САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан

Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан