Европейският съюз желае възможно най-добри отношения с Обединеното кралство в бъдеще, заяви в петък председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, но допълвайки, че "тези отношения никога няма да бъдат толкова добри, колкото членството в ЕС".
Фон дер Лайен посочи че предизвикателствата и възможностите, пред които е изправен единния блок, не са се променили заради Брекзит, настоявайки, че трябва намерят решение важните въпроси, свързани с изменението на климата, дигиталната революция и проблемите на миграцията, предаде БНР.
Говорейки заедно с председателя на Европейския парламент Дейвид Сасоли и с председателят на Европейския съвет Шарл Мишел на пресконференция в европейския парламент за бъдещето на Европа, шефът на ЕК Урсула фон дер Лайен отбеляза: "Нашата сила е в нашия уникален съюз", противопоставяйки се по този начин на изолационистката политика.
Фон дер Лайен добави, че ЕС научи много от Брекзит преговорите през последните три години и половина. Съюзът също така научи, че 27-те държави членки са много по-силни когато са обединени и че ЕС е способен да "защити своята държава членка Ирландия" по време на преговорите с Великобритания след Брекзит.
Обединеното кралство не може да има достъп до единния европейски пазар, ако се отклонява от стандартите на Европейския съюз, заяви от своя страна председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Той отбеляза, че ЕС ще работи за изграждането на "по-силен" и на "по-амбициозен" единен блок. Той подчерта, че парламентът, комисията и съветът ще си сътрудничат през следващия месец, за да определят общи приоритети и да покажат, че "Европейският проект е силен".
Според Шарл Мишел Европейският съюз трябва да възприеме подход "отдолу нагоре", така че да доближи "силният" европейски проект до своите граждани в бъдеще. Той добави, че цифровият дневен ред и изменението на климата ще действат като значими теми, които могат да обединят гражданите на ЕС в бъдеще.
Очаква се ЕС и Великобритания да започнат търговски преговори през март, след Лондон официално напусне ЕС в края на днешния ден. До края на годината Обединеното кралство ще остане в единния пазар и митническия съюз, според т.нар. "преходен период", който приключва на 31-ви декември.
Лео Варадкар: Ирландия е безусловна част от ЕС
Ирландският премиер Лео Варадкар пък потвърди в петък, че Ирландия е "безусловна част от групата на европейските държави". Той казва, че харесва терминът "транснационализъм", визирайки, че хората гласуват на избори за ЕС.
Варадкар също така посочи, че страната му ще бъде изправен пред предизвикателства, защото "влязохме заедно в ЕС и сега оставаме, а Великобритания си тръгва".
Говорейки пред Института за международни и европейски въпроси, Лео Варадкар отговори на въпрос как Ирландия очаква да се справи с новите климатични резолюции в ЕС. Той посочи, че е възможно до 2023-а година да разполагаме с 2 милиона електрически превозни средства. "Вижте WhatsApp. Сега всяко семейство разполага с него, докато преди десет години, никой не го притежаваше".
Той добави, че е възможно Ирландия да намали вредните си емисии до 2-3% годишно. "Хората са критични към нашите начини как да го направим. Истинският въпрос е как да се ангажираме с намаляване в размер 7-8%. Това би било желателно и правилно, трябва да се стремим към това. Трябва да разберете какво ще бъде въздействието върху живота на хората, тяхната работа и бедността".
Свят
Още от Свят
ООН документира 376 случая на сексуално насилие на агресорите в Украйна
Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.
Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия
Смята се, че това е първото официално потвърждение
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар