На 27 януари се отбелязва Международния ден за възпоменание на Холокоста.
На днешната дата през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера.
Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен възпоменателен ден за Холокоста.
„Никога няма да забравим“, казва ръководителят на ЕК в навечерието на възпоменанието за Аушвиц.
Европа е длъжна да почита паметта на жертвите на нацисткия Холокост, написа ръководителят на ЕС Урсула фон дер Лайен преди 80-годишнината от освобождаването на Аушвиц на профила си в "Х".
След приемането на тази резолюция Генералният секретар на Организацията на Обединените Нации нарече тази особена дата „важно напомняне за имащите всеобщо значение уроци за Холокоста - тази безпрецедентна проява на злото, която не бива просто да се остави в миналото и да премине в забвение".
Чудовищните последствия от Втората световна война са послужили като тласък за създаването на Организацията на Обединените Нации. Най-важна част на мандата на Организацията, закрепена в нейния Устав, се явява защитата на правата на всички хора без разлика по отношение на раса, пол, език или религия.
Свещен дълг на „Организацията на Обединените Нации е да изкорени ненавистта и нетърпимостта. Ако Организацията на Обединените Нации не води непримирима борба против антисемитизма и другите форми на расизъм, тя ще бъде недостойна пред своята история и ще постави под заплаха своето бъдеще".
Денят 27 януари е бил избран за Международен ден на паметта за жертвите от Холокоста, защото на този ден през 1945 г. Съветската армия освободила най-крупният нацистки лагер на смъртта Освиенцим-Биркенау в Освиенцим (Полша).
Този ден вече се отбелязва от редица страни, отдавайки дан на паметта на жертвите на Холокоста.IБГНЕС
Още от От редактора
Роден е Марко Балабанов – възрожденец, министър и първи дипломат след Освобождението
Будният българин е министър на външните работи и изповеданията в първото българско правителство след Освобождението и председателства ХI обикновено народно събрание през 1901 г.
Алеко Богориди – първият генерал-губернатор на Източна Румелия и препратки към днешната политика
След абдикацията на княз Александър Батенберг през 1886 г. Алеко Паша, както още е известен, е един от кандидатите за българския княжески престол
Светът е удивен: Българската армия окупира, считаната за непревземаема Одринска крепост
В Балканската война, и специално при превземането на Одрин, нашата армия въвежда новости във военното изкуство, като огневи вал и заградителен огън, приложени от големите държави