В социалните мрежи се появиха оплаквания от потърпевши пътници в столичния градски транспорт, че валидаторите на електронни билети източват суми от виртуалните карти, инсталирани в мобилните устройства на гражданите, пише в. „Сега“.
От 1 януари Столичната община даде началото на най-мащабната реформа с превозните документи за градския транспорт, но и до днес продължават да изскачат недомислици в новата система.
За риска от източване на картите алармираха в социалните мрежи пострадали потребители, още в края на декември.
Оказва се, че въпросните виртуални транзакции са възможни за малки суми без да се иска потвърждение от собственика на мобилния портфейл (цената на билета в София е 1.60). Така валидаторите на превозни документи може да изтеглят неусетно парите за едно пътуване от виртуалните портфейли (например, ако човекът си носи мобилиня телефон в джоба и се доближи до устройството за валидиране на билет).
Самият Център за градска мобилност (ЦГМ) на София, който е отговорен за транспортната система, е наясно с проблема. Затова ЦГМ публикува на сайта си предупреждение:
"Ако сте закупили дигитален превозен документ (MPass), който изисква валидация чрез разчитане на QR-код, а в същото време на мобилното ви устройство има електронен портфейл (виртуална карта), трябва да се уверите, че същият е затворен (неактивен). В противен случай, валидаторът може да таксува виртуалната ви карта вместо QR-кода на дигиталния превозен документ."
Единственото радикално решение на проблема обаче е да се ликвидира възможността за некоректно таксуване на пътниците чрез подобряване на самия софтуер.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас