През миналата година България е продала един дипломатически имот - в Хага, за сумата от 1,165 млн. евро, а е платила 6 млн. и 39 хил. лева за наем на сгради зад граница. Това обяви вицепремиерът Екатерина Захариева в рамките на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос на депутата от БСП Кристиан Вигенин.
Тя посочи през тази година в кои държави са планирани продажби на дипломатически имоти и какви са мотивите за това.
„Аржентина, Белгия, Гърция, Канада, Колумбия, Никарагуа, САЩ, Уругвай, Финландия. Факторите са отпаднала необходимост, закрито задгранично представителство“, каза Захариева и обясни: „Някои от тези сгради са между другото бивши ТИС-ове (търговско-икономически служби) или генерални консулства, генерират големи разходи и бих казала, представят България в неблагоприятна светлина тогава, когато имотът наистина е в лошо състояние. Получавали сме такива писма неведнъж“.
Според вицепремиера Екатерина Захариева целта е максимална степен на запазване на държавната собственост извън граница и ефективно управление на тези имоти, „а не да ги оставяме да се рушат и да плащаме глоби за това в някои държави“.
Ведомството ѝ цели още „оптимизиране на сградния фонд, така че да отговаря в достатъчна степен на българската дипломация“.
„Имаме ситуации, в които имаме имоти, пустеещи от по 20 години, а в други държави например все още плащаме наем. Така че целта е ефективното управление, освобождаване на тези, които или са огромни и никога няма да бъдат използвани, за да може там, където нямаме, да се снабдим с такива, които да освободят българската държава от наем представителни имоти“, каза Захариева.
Сред обсъжданите идеи е съвместно ползване на сгради с посолства на други страни от региона.
Целта е в максимална степен запазване на държавната собственост на страната ни в чужбина
Фактор Фактор
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,