Върховна административна прокуратура установи множество неприети нормативни актове в областта на здравеопазването, докато начело на министерството е бил Петър Москов, се казва в съобщение на държавното обвинение. Там нищо не се споменава за политическа поръчка, разбира се, но съмненията в тази посока са доста сериозни.
Върховната административна прокуратура е предприела действия по реда на надзора за законност по повод медийни публикации относно неприети подзаконови нормативни актове в областта на здравеопазването, казват обвинителите. Жалко, че не съобщават от кои точно медии са се сезирали прокурорите, това би хвърлило известна светлина.
При извършена проверка са събрани данни, че не са приети 36 /тридесет и шест/ подзаконови нормативни акта, които е следвало да бъдат приети съгласно изискванията на Закона за лечебните заведения, Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, Закона за здравето и Закона за защита от вредното въздействие на химическите вещества и смеси.
В по-голямата си част се касае за наредби по Закона за здравето /ЗЗ/, които е следвало да бъдат издадени от съответния министър на здравеопазването. ЗЗ е приет и обнародван в „Държавен вестник“ на 10.08.2004 г. и е в сила от 01.01.2005 г., от който момент са поставени изисквания за издаването на голяма част от наредбите.
Например: На основание чл.274, ал.2 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина /ЗЛПХМ/, министърът на здравеопазването е трябвало да издаде Наредба относно условията и редът за унищожаването, преработването или използването за други цели на лекарствени продукти.
На основание чл.297 от ЗЛПХМ, министърът на здравеопазването е трябвало да издаде Наредба, която да урежда реда и условията за постановяване и отнемане в полза на държавата на лекарствените продукти в предмет на извършено нарушение на ЗЛПХМ.
На основание чл.26, ал.2 от Закона за здравето, считано от 2006 г., министърът на здравеопазването, съгласувано с министъра на образованието и науката, министъра на финансите, министъра на труда и социалната политика и министъра на младежта и спорта, е следвало да приеме Наредба относно изискванията към устройството и дейността на здравните кабинети, редът за откриването им, както и документацията, която водят.
На основание чл.34 ал.2 от ЗЗЗ,считано от 2006г., министърът на здравеопазването е трябвало да издаде Наредба за здравните изисквания за обектите с обществено предназначение /например хотели, басейни, водоизточници и др./, продуктите и стоките със значение за здравето на човека и дейностите със значение за здравето на човека, както и максимално допустимите нива на фактори на жизнената среда.
На основание чл. чл.78а ал.2 от Закона за здравето, министърът на здравеопазването е трябвало да издаде наредба за изискванията към водноспасителната дейност и обезопасяването на водните площи и басейните за обществено ползване. Към настоящия момент проверката продължава.
Още от България
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност