Варшава ще се опита да наложи запор върху активите на газопровода „Северен поток - 2“, ако полската компания PGNiG не получи от „Газпром“ определеното от арбитража обезщетение. Това обяви заместник-министърът на държавните активи Януш Ковалски пред „Wprost“, пише БГНЕС.
В края на март полската фирма PGNiG заяви, че е спечелила в арбитражния съд в Стокхолм делото срещу „Газпром“ по Ямалския договор за газ, във връзка с което на компанията трябва да бъдат изплатени около 1,43 милиарда долара. От „Газпром експорт“, обаче, заявиха, че все още обсъждат решението на арбитража и засега е рано да се коментира сумата за бъдещите компенсации.
Според Ковалски, Варшава разполага с „юридически инструменти“ за получаване на тези средства от страна на „Газпром“.
На първо място трябва да се наложи запор върху акциите на компаниите „Северен поток“ и „Северен поток - 2“, смята той. Това ще помогне да се забави процесът на изграждане на втория ръкав на газопровода. В същото време страната трябва да се откаже от каквито и да е възможни отстъпки в полза на „Газпром“ по отношение на сумата, която трябва да бъде изплатена след решението на арбитража.
Ямалският договор от 1996 г. предвижда доставката на газ за Полша до 10 милиарда кубически метра годишно. Действието на договора е до 2022 г. През 2012 г. цената на газа за Полша по този договор беше намалена с 10 %. През 2015 г. PGNiG заведе дело в Арбитражния съд в Стокхолм за поредното намаление на стойността, позовавайки се на факта, че цената не съответства на състоянието на пазара.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.