Ефектът ще е бизнесът да не се прави от един, а да бъде прехвърлен успешният модел на друг , се казва в интервюто на бизнесмена Васил Божков, по повод промените в закона за хазарта, взето в офиса му в София от svobodnaevropa.bg.
"Този работещ бизнес ще бъде на практика отнет “принудително”, както е правният термин, който обяснява такова действие от страна на държавата. Просто и ясно е. Проблемът е, че ако това е истинската цел - да бъде монополизиран от държавния тотализатор, то резултатът няма да е в посока повече приходи за държавата. Ще бъдат загубени огромни потенциални приходи, които могат да отиват за всякакви добри цели. На първо място – данъци за държавата, на второ – много работни места и още куп косвени вреди. И не на последно място - това противоречи на Конституцията", казва бизнесменът.
На изказването на спортния министър Красен Кралев, че не може да се избира между ФК "Левски" и българския спорт, Божков отговаря:
" Изказването е на неподготвен политик. Никой не е изследвал ефекта, никой не знае какви ще са последствията. Правенето на закони не трябва да е самоцел и в нарушение на Основния закон. Трябва сериозен анализ, а и такъв липсва".
" Господин Борисов, ако погледне конституцията, ако не я е чел, може да види, че този проектозакон е в грубо нарушение. А феновете, ако искат да го има "Левски", разбират, че нищо не налага такъв законопроект да мине. Според вас какво налага този законопроект?, пита още Божков.
"Защо като сме създали работещ бизнес, който носи добри пари на държавата, трябва да се изземва? Обикновено държавите национализират, за да спасят бизнес, а не за да го дадат на друг. Кое го налага? Каква е целта – да го вземем от този, който го е направил успешен? Да го дадем на друг, може би?", казва той.
Още от Бизнес
КЕВР утвърди цена на газа за декември от 75,89 лв. /MWh
В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България – Гърция“
БАН пресметна какви са ползите за бизнеса от влизането ни в Шенген по суша
Данните сочат, че преките и потенциалните ползи за износителите, вносителите и транспортните компании възлизат на 1.39 млрд. лв. годишно
Защо рублата се срина?
Кои продукти ще изчезнат от рафтовете в Русия, какво ще стане с ипотеката и защо руснаците трябва спешно да изтеглят спестяванията си от банките