Великобритания изгражда съюз срещу Брюксел, Германия, Франция и Италия, за да предотврати забраната за износ на ваксини от Европейския съюз, която засяга важни доставки на ваксини от Pfizer-BioNTech. Борис Джонсън разговаря с Александър Де Кроо, белгийският премиер, тъй като Белгия, където се произвежда ваксината Pfizer-BioNTech, се противопоставя на забраните за износ. Премиерът се свърза с Де Кроо, който в миналото беше критичен към него, за да се опита да гарантира, че доставките на ваксини няма да бъдат блокирани и защото Белгия играе ключова роля с Франция и Италия в производството на ваксини.
„Обсъдихме усилията си за справяне с Covid-19. Ние също така засегнахме важността на глобалните вериги за доставки и общите усилия за ускоряване на производството на ваксини “, каза Де Кроо след това, което той определи като„ добър разговор “. Новият кръг на интензивна ваксинална дипломация идва преди срещата на ЕС следващия четвъртък с цел, твърдят източници, да се гарантира, че доставките на ваксината на Pfizer-BioNTech няма да бъдат нарушени, застрашавайки британската програма за ваксини и необратимо отравяйки и без това напрегнатите отношения с ЕС, предава The Times, цитиран от "Фокус".
Белгия, Ирландия, Холандия, Полша и Швеция са срещу заплахата, отправена от Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, за спиране на износа. Белгийското правителство е обезпокоено, че забраните за износ биха навредили на фармацевтичната индустрия, особено на огромния производствен обект на Pfizer в град Пуурс, като по този начин блокират веригите за доставки, които разчитат на международната търговия, включително британските фабрики.
В сряда Фон дер Лайен, бившият германски министър на отбраната, която е много близка с германския канцлер Ангела Меркел, заплаши, че ще задейства извънредни правомощия, позволяващи на ЕС да конфискува ваксини или да поеме контрола върху фабрики, които правят препарати, предназначени за износ. Тя каза, че ЕС счита Великобритания като „цел № 1“, тъй като AstraZeneca не изпълнява европейските обещания за доставка, докато снабдява Обединеното кралство с дози от двете си британски фабрики. След нейния ултиматум Джонсън се обади директно на Фон дер Лайен в сряда вечерта, за да попита какво се случва, защо не е разговаряла първо с него и да потърси уверения, дадени миналия месец, че Обединеното кралство ще получи платените дози от Pfizer-BioNTech.
Длъжностни лица и дипломати заявиха, че Германия, Франция и Италия подкрепят плана за засилване на натиска върху Великобритания, която е обвинена за бавното производство на ваксини. Правителствата на трите държави са обезпокоени, че забавената ваксинация на фона на увеличените инфекции и новите ограничения за блокиране ще съборят германските християндемократи на изборите през септември, както и ще причинят вреда на Еманюел Макрон преди президентските избори във Франция следващата пролет и ще причинят негативни настроения към Марио Драги, италианския министър-председател .
В замяна на продължаване на износа ястребите в ЕС настояват за „реципрочен и пропорционален“ износ на ваксини от фабриките на AstraZeneca в Обединеното кралство. Това би наложило фармацевтичната компания да спази европейския си договор, като се откаже от ангажиментите си към британското правителство, финансирало разработването на ваксината. „Подкрепям съобщенията, направени от председателя на Европейската комисия, и взетите решения да се изисква всички производители да изпълняват договорите, по които са се ангажирали с европейците, и по-специално да се изисква реципрочност“, каза Макрон в сряда. От другата страна са държави като Ирландия, Холандия, Полша, Швеция и Белгия, които се опасяват, че забраните за износ за Великобритания ще навредят сериозно на икономиките им, както и ще предизвикат безпрецедентен конфликт в мирно време.
ЕС ескалира напрежението във ваксините в момент, когато европейските правителства са складирали 18,5 милиона дози, които остават неизползвани, от които 7,2 милиона са произведени от AstraZeneca. „Това не е рационално“, заяви един дипломат от ЕС, който се противопостави на забраните за износ. „Няма да свърши добре.“ Миролюбиво настроените страни предупреждават, че спирането на пратките по договор или завземането на продукцията ще разруши международните вериги за доставки, върху които е изградена фармацевтичната индустрия в Европа.
Един дипломат каза, че доставките на ваксина на Pfizer - 200 милиона дози от ЕС, очаквани до края на юни, бързо ще спрат, ако британските фабрики, които я произвеждат, бъдат блокирани от евентуална забрана за износ от британска страна.
Следете с Фактор
Свят
Новата Еврокомисия пред сериозни предизвикателства - Тръмп, войната, сигурността, мигрантите
- 08:48, 27 Ноември, 2024
Вяра и демони
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"
- 08:16, 27 Ноември, 2024
Още от Свят
Мъск и Рамасвами взеха на прицел федералните агенции на САЩ
Милиардерите са обещали да да намалят федералните разходи с „поне 2 трилиона долара“
Новата Еврокомисия пред сериозни предизвикателства - Тръмп, войната, сигурността, мигрантите
Какво можем да очакваме от първите 100 дни на новия ръководен екип на ЕС?
Трети китайски министър на отбраната разследват за корупция
Негови предшественици са били отстранени от поста заради съмнения, че са вземали големи подкупи