„Кризата, която минава покрай нас, ще донесе много щети на икономиката. Нашите усилия на първо място са върху това, лекарите да си свършат работата, за да минем максимално безболезнено през ситуацията. Хората и бизнесът са част от държавата и те заедно трябва да решават проблемите на държавата. Бюджетът е създаден, за да гарантира, здравната, социалната и физическата сигурност. Няма да излезем сухи от водата и със сигурно ще страдаме. В това изпитание преразпределението на силите е трудното неизвестно в уравнението. Когато даваме примери с Франция и Германия, трябва да си даваме сметка, че нашият път към евроинтеграцията не е приключил“. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов пред БНТ.
„Ние няма да пестим усилия, за да помогнем на всеки един засегнат. Мерки, които се изработват за месеци или години, на нас ни се наложи да го направим за дни. Гърция е еврозоната и затова може да си позволи да дава безвъзмездно пари, а не заеми и кредити. Европейската централна банка е обезпечила и техните пари. Ние не можем с лека ръка да обещаваме всичко. Днес не се разбрахме със синдикатите за схемата 60/40, но утре ще стане. Много бързо се оказа, че бизнеси, които искаха да внасят работна ръка от чужбина, днес се оказаха пострадали. Освен застраховки и осигуровки, работодателите трябва да платят и обезщетения, и осигуровки, и отпуски. Държавата дава възможност с едномесечен разход на заплати, работодателят да издържи 2 месеца и половина с мярката 60/40. Никога не е добра идея да се мисли на калпак, защото има бизнеси, които в момента печелят по-добре, отколкото преди кризата“, коментира Горанов.
„Маргинал не е обидна дума според етимологията ѝ. Това са хората, които са се самоизключили и нямат никаква връзка с държавата. Аз визирах група хора, които дори нямат лични карти, а само ЕГН, не пращат децата си на училище и не търсят работа. Аз съм склонен да се извиня, но визирах група хора, които все повече ще бъдат проблем на нашето общество. Системата дори е готова да ги издирва, както когато се сменяха личните карти. Всеки има право да се самоопределя. Тези хора, които се занимават с култура и са се докоснали с държавата, трябва да знаят, че Министерството на културата ще изпълни ангажимента си към тях. Ще гарантираме достатъчно ресурс, за да бъдат подсигурени. Обмисляме как да постъпим с хората на свободна практика. Обмисляме да ги включим в някаква система, в която да получават безлихвени заеми. По-богатите ще загубят повече в кризата. Уравнението, което няма решение е колко време държавата трябва да изземе ролята на икономиката. На около 3 млн. български граждани доходите зависят от абстракцията "държава", каза още финансовият министър.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона