В Будапещенския меморандум е написано черно на бяло, че САЩ гарантират териториалната цялост на Украйна и неприкосновеността на нашите граници и Тръмп трябва да го знае
В крайна сметка в преговорите ще спечели този, който има по-силна и здрава нервна система, казва дипломатът и бивш външен министър на Украйна
Интервю на Надя Пришляк, УНИАН
- Може ли Кийт Келог, специален представител на президента на САЩ Доналд Тръмп за Украйна и Русия, още на 20 февруари , ако все пак пристигне в Украйна, да предложи някакъв план за прекратяване на войната с Русия. Има ли идея Украйна как да отговори на предложения, които биха били в противоречие с нейните интереси, така че да не бъдем обвинени в нарушаване на преговорите?
- Смятам, че трябва да си оставим поле за маневриране и в никакъв случай да не се съгласяваме с предложения, които някой ни налага, ако те не отговарят на нашите национални интереси. Изглежда, че САЩ скоро ще ни предложат план, но той сигурно ще бъде от по-общ характер и няма да съдържа конкретни точки.
Вероятно ще има насоки, по които да мислим, да водим определени дискусии по конкретни проблеми. Но едва ли ще има конкретни ясно посочени стъпки, които да доведат до практически резултати още утре. Затова бих се отнесъл към техните предложения с разум. Очевидно това ще бъде само заявление от страна на САЩ, че ще приканят двете две страни да вземат отношение по тази тема.
Обикновено в такива случаи, ако този план до известна степен не е договорен, предполага да се запознаем с него, чак след това да продължим напред в тази посока. Това не означава, че нещо е окончателно договорено или прието. Ще трябва да се извърви един много дълъг път.
Вероятно вече има контакти между страните. Обикновено те не са публични. Но това, което ще бъде предложено, е интересно. Говореше се много за китайския план, както и за китайско-бразилския план, но това не бяха конкретни решения на въпроса. Това е разговор за всичко добро срещу всичко лошо. Имаше лозунги, които казваха - ние сме за прекратяване на огъня. Добре. Но как точно да бъде прекратен? При какви условия, при какви гаранциите, има ли кой да ги осигури? Тези неща трябва да бъдат разписани в детайли, тъй като нито една от страните не вярва на другата. В такава ситуация имате нужда от много предпазни механизми, за да предотвратите нещо лошо да се случи. Това е колосален труд.
Така че в този случай просто ще бъдат очертани определени насоки, които ще се наричат план или каквото и да било. Но по-нататък ще има рутинна практическа работа. Кога ще приключи? Един Господ знае.
- До колко в сегашната ситуация, когато предимството на фронта не е в полза на Украйна, Русия реално е готова да преговаря?
- Това предполага да не говорим толкова за фронта, колкото за икономическата ситуация в Русия и за това, че руснаците усещат, че ако не прекратят войната сега, икономиката им ще се срине. Що се отнася до това какво ще се случи на фронта, ние вече имахме горчивия опит от Минските споразумения. Следователно, без ясни и строги гаранции за сигурност, без да сме сигурно, че на демаркационната линия ще има реални сили, които няма да позволят да има провокации, тези споразумения няма да струват нищо.
- Колко заинтересован е Тръмп действително да сложи край на войната, а не просто да има примирие за година-две, дори при неблагоприятни условия за Украйна, само за да получи Нобелова награда за мир, след което военните действия да се подновят отново?
- Това е най-важният въпрос, на който никой няма отговор. Неговата формула е бърза сделка. Но това може да не е непременно добра сделка за Украйна. Тук не е нужно да отстъпваме по никакъв начин и да се съгласяваме с това, което ни се предлага, оправдавайки се с това, че няма други възможности. Става въпрос за нашата национална сигурност, за ангажиментите на Съединените щати. Да припомним, че ние се отказахме от ядрените оръжия не заради „книжни бонбонени опаковки“, а срещу гаранции за сигурност. Следователно трябва да „проглушим“ ушите на света - в буквалния смисъл на думата, с тази наша позиция. Тук няма нужда да викате: „Всичко е загубено“. Трябва да разберем, че колкото по-дълго Русия остане в състояние на война, толкова по-скоро ще се разпадне.
- Какви „червени линии“ можем да начертаем в преговорите с Русия, от какво можем да се откажем и от какво не можем да отстъпим?
- Бих поставил въпроса така - какви искания трябва да предявим към Русия. Защото това не е съвсем правилната логика да направим някакви отстъпки. Все пак ние сме страна, пострадала от агресията, че по някаква причина да трябва да отстъпваме пред агресора. Трябва да поставим категорично въпроса за това, че Русия трябва да изпълзи обратно отвъд украинските граници, че трябва да плати за щетите, причинени на Украйна, че трябва да предаде военнопрестъпниците за съд. Русия не разполага с особено големи резерви за сигурност - ако санкциите бъдат засилени, украинските удари на руска територия продължат и нейната инфраструктура бъде ликвидирана, тогава Русия има само една перспектива - разпад и колапс. Не трябва да се отказваме от нищо, защото Путин точно това иска. Защото, извинете, подобно състояние означава да признаем, че ние сме битите овце. А ние не сме.
- Дали такава твърда позиция на Украйна ще бъде приета от Тръмп, който би трябвало по някакъв начин да изпълни предизборните си обещания?
- Трябва да обясним, че Съединените щати имат ясни правни задължения да гарантират украинската териториална цялост. Ако президентът на САЩ не познава съдържанието на Будапещенския меморандум, това не означава, че не може да го направи сега – а там черно на бяло пише, че САЩ гарантират териториалната цялост на Украйна и неприкосновеността на нашите граници. Какви са тези гаранции, ако част от територията на Украйна бъде окупирана от агресора? Така че Русия или трябва да ни даде възможност да си върнем тези територии, или да ни върне ядреното оръжие. Тук трябва да поставим въпроса много категорично.
- Келог вече каза, че шансът Украйна да си върне ядрените оръжия е „ между нищожен и нулев“. Следователно дали подобен ултиматум е уместен?
- Ако Тръмп постави въпроса, че иска да прекрати войната на всяка цена, но за сметка на Украйна, то такъв мир не ни устройва, не ни е нужен. Що се отнася до ядрените оръжия, имаме всички необходими причини поне „мръсните“ ядрени оръжия да попаднат в украински ръце. Това не е нещо, което занимава сага нито САЩ, нито Русия, но може да бъде едно възпиращо средство. Там се сговарят за други неща, а ние трябва да мислим за нашата безопасност. Русия иска да унищожи Украйна. Тя го иска и ние ще се защитим с всички възможни средства, без значение дали въпросът за присъединяването на Украйна към НАТО бъде свален от дневния ред. Тогава какви опции ни остават? Да се откажем?
По принцип преговорите са сложно и продължително занимание. В крайна сметка ще спечели този, който има по-силна и здрава нервна система.
- Значи ли това, че и през 2025 г. няма да свърши войната в Украйна?
- Единственото, което може да ни "огрее" е някакво примирие. Но какво ще бъде - днес има повече въпроси, отколкото отговори. Примирие без гаранции не е решение на проблема. Виждали сме това и преди. Следователно, преди това да се случи, трябва да се решат много въпроси, по-специално по отношение на разполагането на чужд военен контингент на територията на Украйна. Какъв ще е този контингент, на каква база ще се формира, с какъв мандат? Кой ще осигури престоя, кой ще плати. Ами ако Русия започне да обстрелва отново? На всичко това към момента няма отговор. Как можем да спрем военните действия днес като знаем, че Русия утре може да възобнови агресията си под някакъв предлог?
- Темата за провеждане на избори, в частност президентски избори в Украйна, може ли да бъде поставена като условие за започване на преговорите?
- Това може да бъде само пожелание, че би било добре да се проведат избори. Тогава ще кажем, че можем да организираме избори, но първо ни трябват гаранции за сигурност. Иначе как можем да проведем демократични избори? Сега имаме близо 8 милиона украински граждани в чужбина, някои от нашите сънародници са в окупираните територии, а военните са на фронтовата линия. Трябва да разберете, че всичко това са просто „пожелания“, на които трябва да гледаме съвсем спокойно и с разум.
Превод: Faktor.bg
Още от Интервю
Офицер от ДС, обучаван от КГБ: Поръчката за разсекретяването на досиетата за убийството на Кенеди е дошла от Кремъл, а Тръмп я изпълни
Българската следа е тотално измислена, Държавна сигурност не е била част от съветския сценарий
Януш Бугайски: Москва явно е предложила на Тръмп достатъчно изгодни сделки, ако притисне Украйна да прекрати огъня без гаранции за сигурност
Сега Путин разчита на президента на САЩ да спаси Русия от военен разгром и разпад, като спре военната помощ за Украйна и промени икономическите санкции
Владимир Левчев: Бог е създал света със стотина елемента, аз създавам географията на съня с 45 звука
Поезията има два аспекта: тя борави с музиката на езика, но също така рисува образи, които често имат преносен смисъл. Образите понякога идват от съня. Но може да се сънува и мелодия или ритъм, казва пред Faktor.bg творецът