Очаквано Корнелия Нинова печели втори мандат като лидер на БСП. На първия пряк избор за председател на партията за Нинова са гласували 43 228 социалисти, или 81.5%, докато основният й опонент и доскорошна дясна ръка в партията Кирил Добрев печели 7 914 гласа, или 14.9%. Резултатите са на база на електронни протоколи и не са окончателни.
Трети е Красимир Янков с 1 118 гласа, или 2.1%, а четвърти - Валери Жаблянов с 759, или 1.4%.
Голямата интрига на избора отпадна още в събота след обяд, тъй като от "Позитано" 20 обявиха, че активността е преминала прага от 50%, т.е. са гласували поне половината от 80 901 социалисти и вотът е легитимен. Днес бе обявено, че в началото на изборния ден след заличаване на последни напуснали и починали социалистите са били точно 80 236, а гласувалите са 67.1% или 53 807 души, от които 53 019 действителни гласове.
Изботът обаче премина при обвинения за манипулации в полза на Нинова, както и с призиви за бойкот. Опоненти на лидера казаха, че централната комисия по избора работи в нейна полза, но днес нейният председател Емил Войнов определи вота като "честен, провеждащ се при равни условия, добре организиран и еталон за националните избори", а сигналите и жалбите - за незначителни.
Корнелия Нинова печели първия пряк избор на лидер на БСП - процедура, която бе въведена по нейно предложение, след като досега председател се избираше от делегатите на конгреса, които са до 800. Според промени в устава, които тя прокара, един лидер може да има най-много два мандата, т.е. това е последният неин мандат, който е 4-годишен. Нинова въведе също максимален срок за работа на депутатите от БСП - до 12 години, след което социалистите нямаха право да бъдат издигани за народни представители. Това й донесе критики от дългогодишните депутати.
През първия й мандат вътрешната опозиция в БСП успя да се консолидира срещу лидера, а критиките бяха различни - че взема еднолични решения и се опитва да превърне БСП в лидерска партия; че си отваря фронтове навсякъде в партията; че участва в задкулисни довоговрки с управляващите, за каквито са обвинявани и критиците на Нинова, и др. От своя страна тя твърди, че се бори с "паралелната и мафиотска държава" и че коалиция с ГЕРБ няма да има.
Очакваше се, ако прекият избор не успее, критиците на Нинова да се обединят явно на конгреса около кандидатурата на Кирил Добрев. От друга страна той е обвиняван в зависимости от ГЕРБ и ДПС. "Ако Добрев спечели, Пеевски превзема партията", коментира социалист.
След вота Добрев обяви, че застъпниците му не са били допускани до секции и също - били "извергнати". Очакват се още жалби.
На 26 и 27 септември ще заседава 50-ия конгрес на БСП, на който ще бъдат избрани останалите ръководни органи.
(източник: Дневник)
Още от България
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"