На Балканите има "мафиотско-криминален съюз", който иска да разруши Сърбия, каза сръбският президент Александър Вучич.
Според него има хора от Сърбия, от "окупираните части" на страната, както и от други страни, включително от Запад, които са признали независимостта на Косово и работят за отнемане властта на Република Сръбска.
"Сърбия е убедително най-успешната в привличането на преки чуждестранни инвестиции, тъй като повече от 60% от общите инвестиции в региона са в Сърбия. Те не вярваха, че Сърбия може бързо да се възстанови след кризата през 90-те години и особено след 2000 година. Никой от тях не се нуждае от икономическа силна Сърбия. За тях само унищожена Сърбия ще бъде добра и демократична", добави Вучич.
Днес стана ясно, че група американски конгресмени призова американския президент да обмисли въвеждането на санкции срещу дестабилизиращите Западните Балкани лица и обвини президента на Сърбия Александър Ваксич за задълбочаване на корупцията и натиск върху медиите.
В писмо до американския президент Джо Байдън те заявяват, че са загрижени за политическата ситуация в Сърбия и въздействието, което би могла да окаже на Западните Балкани и Европа.
"Както казахте по време на посещението си в Белград през август 2016 г.,"най-важно е от собствен интерес на Съединените щати народът на Сърбия да расте и просперира". Затова бихме искали да насърчим администрацията ви да ангажира президента Вучич в борба с корупцията и натиска над свободата на пресата, и двете области от критично значение за просперираща и демократична Сърбия и нейните стремежи към членство в ЕС", се посочва в документа, до когото черногорския "Виести" е получил достъп.
Конгресмените призовават Байдън да размисли, когато е възможно, да използва изпълнителната заповед 14033, която се отнася до блокиране на имоти и забрана за влизане в САЩ на лица, които допринасят за дестабилизиране на положението в Западните Балкани, с цел да се постигне по-прозрачно и по-отговорно правителство в Сърбия, което ще зачита демокрацията, правата на човека и върховенството на закона.
Те посочват, че свободата на медиите е не само ключова американска ценност, съдържаща се в Конституцията на тази държава, но този въпрос е важен за външната политика на Вашингтон и противопоставянето на авторитаризма по света.
"За съжаление, свободата на медиите в Сърбия достигна най-ниската си точка. Като отбелязват Репортери без граници "Сърбия е държава, в която журналистите са изложени на почти ежедневни нападения, все по-често причинени от управляващия елит и проправителствените медии. Също така е ясно, че проправителствените медии процъфтяват заради полезната връзка с правителството", твърди документът на конгресмените Ража Кришнаморати, Ричи Торес, Дейвид Н. Сисилен, Ян Шаковски, Джеймс П. Макгавърн и Майк Куигли.
Като пример е дадена ТВ Пинк като най-големият частен емитер в Сърбия, получила най-малко 7 милиона евро държавни заеми в периода 2014-2016 г. Като условие е трябвало в годината, когато Александър Вучич се е кандидатирал за президент, ТВ Пинк да осигури на кампанията му значително повече време, отколкото на всичките му конкуренти взети заедно, се посочва в документа.
"Споразуменията между правителството и медиите вредят на демократичните норми, затварят устата на критиците и укрепват корумпираните звена. Ние призоваваме вашата администрация да работи с президента Вучич и други, за да се позволи на всички медийни източници да просперират и докладват справедливо и безпристрастно. Както казахте през 2016 г., такива гласове трябва да бъдат защитавани и уважавани", добавят конгресмените.
Те също призовават администрацията на Байдън да продължи да ангажира правителството на Сърбия в изкореняването на корупцията.
"Правителството на САЩ отдавна е световен лидер в подкрепа на усилията за борба с корупцията. Нашите политики и основни изисквания доведоха до увеличаване на икономическия растеж и доверие в американската икономика. За съжаление за гражданите на Сърбия докладите показват, че президентът Вучич задълбочава корупцията в Сърбия, включително чрез използването на кризата, причинена от COVID-19, като прикриване на държавни разходи и закупуване на защитно медицинско оборудване и респиратори. Президентът Вучич стигна дотам, че по РТС каза, че "докато целият свят търси респиратори, Сърбия тези апарати ги осигурява "полулегално", напомня документът.
Според конгресмените администрацията на САЩ трябва да реагира спешно на писмото им, предвид факта, че в Сърбия предстоят президентски и парламентарни избори.
"За да постигнем по-оптимистично бъдеще, ние вярваме, че по-нататъшните дипломатически действия от страна на САЩ и особено от нашите европейски съюзници и партньори, са от решаващо значение за постигането на това Сърбия да е ефективна при прилагането на демократичните реформи. Това ще може да подобри отношенията с всички страни от Западните Балкани, включително с Косово. Ние ще се радваме да работим с вас, за да укрепим демокрацията на Балканите и по света", заключава писмото до американския президент.
Всички конгресмени, подписали писмото, са членове на разузнаването или външния политически съвет на най-големия американски законодателен орган. Техният адрес към президента Байдън идва и по повод посещението в региона на специалния пратеник на САЩ за Балканите Габриел Ескобар. Той предупреди за подкопаване на Дейтънското споразумение от президента на Република Сръбска.
По отношение на писмото от група конгресмени на САЩ, призоваващи президента Байдън за въвеждане на санкции за тези, които дестабилизират Западните Балкани, и обвиняващи сръбския президент в "задълбочаване на корупцията и натиск върху медиите", Вучич отговори: "Сърбия е стабилизиращ фактор на Балканите".
Още от Свят
Рюте отговори - ще раположи ли НАТО войски в Украйна
Генералният секретар на НАТО
Зеленски: Путин размахва своя „Орешник“ , за да осуети усилията на Доналд Тръмп
Той отбеляза, че днес в Казахстан Путин „отново рекламира своите ракети – своята готовност да убива и да разрушава“
Тбилиси: ЕС ни изнудва, няма да се стремим към присъединяване до 2028 г.
Съобщението дойде часове, след като Европейският парламент прие необвързваща резолюция, отхвърляща резултатите от парламентарните избори в Грузия