23 август
Църквата почита днес паметта на свети Ириней Лионски и на свети мъченик Луп.
Ириней се родил в Смирна. Там той станал ученик на епископ Поликарп и не след дълго бил ръкоположен за презвитер. Двамата проповядвали в Галия - поставили основите на църквите в Лион и Виена през последната половина на второто столетие.
Езичниците настроили против християните жителите на страната. Последователите на Исус били подлагани на различни мъчения - хвърляни в тъмници и бити с тояги и камъни, а имуществата им били ограбвани.
Ириней и неговият учител епископ Потин също били изправени пред съда. Те отказали да потвърдят обвиненията, които отправяли срещу християните, отказали и да се отрекат от вярата си, затова били подложени на много мъчения. Престарелият епископ бил върнат полужив в килията си, където починал.
Не е известно как Ириней се е спасил от гонението, но лионските християни го избрали за епископ. По времето на неговото епископство започнали да се разпространяват различни еретически учения. Ириней написал пет книги, с които ги изобличил.
Луп живял по времето на император Аврелиан и бил роб. Луп бил християнин, затова един ден не издържал и счупил елинските идоли.
Езичниците се разярили и се опитали да вържат мъжа и да го прободат с мечове, но не успели - проболи се един друг. Опитали се да стрелят по него с лъкове, но отново не сполучили - Луп останал невредим.
Накрая мъжът се предал сам. Отвели го при императора. Аврелиан се опитал с ласкави думи да го убеди да се отрече от вярата си, но не успял да го склони. Тогава заповядал да го бият с пръчки, а след това наредил и други мъчения.
Накрая Луп бил посечен с меч. Християни го погребали с почести. На гроба му болните получавали изцеление.
Още от Вяра и демони
Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски
Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка
Църквата почита св. Екатерина
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“