Жития на светците
17 юни
МЪЧЕНИЦИ МАНУИЛ, САВЕЛ И ИСМАИЛ
Мануил, Савел и Исмаил били трима братя, които живели в Песрия през 4 век. Те били възпитани в християнската вяра и се славели като почтени хора. Затова персийският цар ги изпратил да преговарят за мир с римския император Юлиан.
По това време в Цариград се провеждали големи тържества в чест на езическите богове. Императорът поискал от тримата персийци да принесат жертва на капището. Братята не можели да пренебрегнат своя Бог и твърдо отхвърлили императорската повеля. За проявената от тях дързост били наказани със смърт чрез посичане. В този миг станало страшно земетресение и земята погълнала телата на светите мъже.
Не след дълго праведни християни намерили тленните останки на мъчениците и тайно погребали.
Оттогава на това място се случвали големи чудеса. Много езичници били свидетели на Божията милост и доброта и станали християни.
30 години по-късно на гроба на Мануил, Савел и Исмаил император Теодосий Велики постоил храм на тяхно име.
18 юни
СВЕТИ МЪЧЕНИЦИ ЛЕОНТИЙ, ИПАТИЙ И ТЕОДУЛ
Леонтий по народност бил грък. Мъдър военачалник в град Триполи, той се прочул със своята храброст и ученост. Хората го обичали и почитали като боголюбив християнин, който винаги помагал на беззащитните, давал подслон и храна на бедните, учел ги на свят и честен живот.
Един ден римският сановник Адриан изпратил трибуна Ипатий със заповед да доведе под стража Лионтий в двореца. По пътя трибунът тежко заболел. В съня му се явил ангел небесен. Той му казал, че единственият човек, който може да го избави от страданията, е Лионтий.
Смаян и уплашен от преживяното, Ипатий разказал съня на своите приятели, между които бил и Теодул. Повярвали в думите на ангела, те призовали три пъти името на добродетелния военачалник. Чудото се случило - Ипатий бил напълно излекуван от болестта си.
Тогава Теодул и Ипатий решили да намерят своя благодетел. Когато пристигнали в Триполи били посрещнати от самия Лионтий. Двамата римляни паднали в нозете му и поискали благословията му. В този миг благодатен дъжд се изсипал и облял лицата им.
Ревностни езичници побързали да известят Адриан за измяната на неговите приближени. Разгневеният сановник изправил Леонтий, Апатий и Теодул на съд. Поискал от тях да се отрекат от Бога, но те останали непреклонни. Тогава поискал смъртта им.
Добродетелните християни погребали телата на мъчениците близо до града. На гроба им поставили олевен печат, върху който написали тъжната история на светците Леонтий, Ипатий и Теодул.
19 юни
СВЕТИ АПОСТОЛ ЮДА, БРАТ ГОСПОДЕН ПО ПЛЪТ
Юда, когото наричали още Тадей или Левий, бил син на Йосиф и брат на Яков. С Божията благословия бил избран за един от дванадесетте апостоли на Иисус.
Апостолската мисия на Юда започнала от страните в Азия, където бил изпратен да проповядва словото Божие заедно с ап.Сила. По-късно отишъл на помощ на апостолите Павел и Варнава в Антиохия. Там езичници и юдеи станали свидели на пророчествата на Юда и много от тях повярвали в Христос. После за кратко апостолът пребивавал в Йерусалим и Персия. В края на живота си се отзовал в Армения. Там, на планината Арарат, светият отец намерил мъченическата си смърт.
Преданието разказва, че ап.Юда бил разпънат на кръст, а тялото му – пронизано със стрели. Затова днес арменците отдават особена почит на св.Юда и го наричат свой апостол.
Днес църквата чества още паметта на преподобний Паисий Велики и на преподобни Паисий Хилендарски, будител български.
20 юни
СВЕТИ СВЕЩЕНОМЪЧЕНИЦИ МЕТОДИЙ, епископ Патарски
Свети Методий бил един от най-ревностните поборници за православната вяра и най-богат на мъдрост човек.
Той бил добродетелен християнин и затова още като млад го избрали за епископ на Патария. Преживял жестоките гонения срещу своите събратя през 3 и 4 век, светецът ревностно пазел паството и мъдро го управлявал. Страданията и униженията, на които бил подложен светия отец, не му попречили да напише великолепни съчинения. На църквата той завещал прочутото произведение „За Възкресението”, обяснение на книга Битие, Песен на песните и др.
Патарският епископ умрял мъченически в името на Христовата вяра.
На тази дата църквата почита и проподобни и равнопоставен Наум Охридски.
21 юни
СВЕТИ МЪЧЕНИК ЮЛИАН ТАРСЯНИН
Юлиан бил единствен син в семейство на бедни християни от гр.Тарс. Когато император Диоклетиан започнал страшните гонения срещу християните, младежът бил задържан под стража и подложен на жестоки изтезания. Но нито заканите, нито обещанията можели да отвърнат Юлиан от вярата му в Бог.
По заповед на императора цяла година разваждали непокорния християнин по разни градове в Киликя, а той смирено понасял всички унижения и страдания. Когато пристигнал в град Егея, затворили светеца в тъмница. Там го посетила родната му майка. С мъдри слова тя напътствала и подкрепяла духа на изнемощелия си син.
Когато физическите сили напуснали св. Юлиан, мъчителите хвърлили безжизненото му тяло в морето. Намерила го изхвърлено на морето една благочестива вдовица. Прибрала го и го занесла чак в Александрия. Там погребали тленните останки на светеца с подобаваща чест.
22 юни
СВЕТИ СВЕЩЕНОМЪЧЕНИК ЕВСЕВИЙ, епископ Самосатски
Свети Евсевий бил епископ на град Самосат, област Антиохия през 4 век. Той живял и проповядвал в трудни времена, когато арианската ереси имало много силни позиция в духовния живот на град. А в Антиохската епархия се водела битка за епископския престол.
Спечелил я св.Мелетий, когото считали за съмишленик на арианите. Но истината била друга – антиохския епискап се оказал един от най-ревностните защитници на православните канони.
Това възбудило негодуванието на еретиците и те решили да го отстранят от поста му. Затова им трябвал акта, с който Мелетий бил избран за техен духовен водач. Съхранявал го св.Евсевий. Самосатският епископ отказал да предостави този документ, защото смятал това за посегателство срещу Светата Църква. Така той спечели симпатиите на царя и правото още много години да управлява своето паство и мъдро да проповядва христовото учение.
Към края на живота си, подобно на много християнски епископи, св.Евсений бил преследван и гонен от еретиците. Изпратен на заточение, той понесъл много мъки и страдания. След един страшен побой от разгневена арианка от Самосат, светецът намерил своята мъченическа смърт.
23 юни
СВЕТИ МЪЧЕНИЦА АГРИПИНА
Агрипина живяла във времето на император Валериан. От ранна възраст била възпитана да обича Иисус и вярно да му служи. В името на Христовата вяра девицата преминала през много изпитания.
Когато умряла, три добродетелни жени пренесли тайно тялото на св.Агрипина в Сицилия. Оттогава над светите мощите на мъченицата ставали много чудеса. А местните християните дълбоко я почитали като своя закрилница.
22 юни съвпада с Голямата лятна задушница. В народния календар тя е известна още като
Черешова задушница,
която в източното православие е една от четирите задушници през годината.
По традиция се прави в съботата преди големия църковен празник Петдесетница.
На този ден православната църква е установила специално богослужение в памет на починалите християни, чрез което измолваме прошка от Бога за всички умрели. Тази обща панихида е позната като Черешова задушница. А общите трапези, които се правят, имат благотворителен характер.
По стар обичай се приготвят жито, хляб, вино, плодове и други храни, които се раздават. Християните посещават гробовете на близките си покойници, почистват ги, прекадяват, преливат ги с вода и червено вино, запалват свещ и раздават житото, хляба и първите череши. Разстилат орехови листа върху гробовете им, с надеждата макар за миг да видят своите починали близки.
Още от Вяра и демони
В деня на Андрей Първозвани честваме Андреевден
Какви са народните поверия, защо наричат празника още Едреевден
Даниил уредил санкциониран генерал от КГБ, облечен в расо да гостува в България, прескочили санкция от Външно
Посещението на Николай Балашов е груба демонстрация, показва нагледно, че институциите не работят и са пробити от руски интереси
Палим свещи за великомъченици Стафан Нови и Иринарх
Този ден е свързан и с отколешни традиции, поверия и обичаи на нашия народ