25 Ноември, 2024

Религиозен календар

Религиозен календар

28 март

Преподобни Иларион Нови Изповедник

Преподобни Иларион Нови живял по времето на византийските императори иконоборци Лъв Исаврянин (717–741 г.) и неговия син Константин Копроним (743–775.г.). Приел монашество още в ранна младост, постигнал големи духовни висоти и благодат да върши дивни чудеса – да изцелява неизличимо болни хора. Понеже преп. Иларион бил иконопочитател манастирът му Пеликита (в Мала Азия до Хелеспонт) бил изгорен, а монасите му били мъчени до смърт и разгонени. Самият той бил изпратен на заточение, където умрял като изповедник на православната вяра.

Днес се почита и пр. Стефан Изповедник и св.мъченик Боян-Енравота, княз Български.

29 март

Житие на св. преподобни Марко, епископ Аретусийски

Аретусийския* епископ Марко живял по времето на Константин Велики. Той бил човек благочестив, свят и ревностен в разпространението на истинската вяра.

Когато в империята започнали страшни смутове, войници искали да убият и племенниците му Гал и Юлиан. За да ги спаси, епископът ги скрил в църквата.

Когато на престола се възкачил Юлиан*, ревностен езичник, той поискал главата на своя спасил епископ Марко. За да спаси душата си, Марко трябвало да даде пари за ново капище. Той обаче бил непреклонен и заради това заплатил с живота си.

По думите на историка блажени Теодорит, мнозина от гражданите на Аретуса, учудвайки се на твърдостта на светия старец, се обърнали към християнската вяра.

30 март

Житие на св. преподобни Йоан Лествичник

Не е известно какъв е произходът и къде се е родил великият подвижник преподобни Йоан. Подтикван от любов към Бога, едва 17-годишен се оттеглил в Синайската планина, където бил подстриган за инок. След 19 години се поселил в пустинното място, наречено Тола, където се предал на постоянна молитва и на пост. Макар да обикнал самотния живот, не спирал да наставлява тия, които идвали при него за съвет. Сред тях бил и един ученик на име Моисей, когото спасил мисловно от смърт.

След дълги години пустинен живот Йоан по молба на синайските иноци станал игумен, който ръководел братята и ги наставлявал на духовен живот и на монашески подвиг.

Неговият голям духовен опит и дълбоката му мъдрост се разкриват в прекрасната му книга "Лествица към рая”.

Св. Йоан Лествичник умрял в 603 година.

31 март

Свети свещеномъченик Ипатий, епископ Гангърски

Участник I Вселенски събор през 325 г., погубен от еретиците на Галатия.

1 април

Пресвета Мария Египетска

Добродетелна християнска, живяла и умряла в името на Христос.

Почитаме паметта и на Свещеномъченик Аврамий Български

2 април

Преподобни Тит Чудотворец

Преподобний Тит бил дарен от Бог да лекува тежко болни и пази слабите от всичкото зло на земята.

Именници: Живко, Живка (от жив - апотропейно име- 2 април).

3 април

Преподобни Никита Изповедник

Един от най-ревностните врагове на иконоборците, умрял мъченически в името на Христос.

Днес църквата почита паметта и на свещеномъченик Никита Серски.

Сподели:

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Жития на светците

Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски

Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка

Църквата почита св. Екатерина

В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.