Църквата отдава почит днес на преподобни Макарий, наречен още Велики. Той бил роден в семейство на свещеник. По волята на баща си бил принуден да се задоми. След кончината на съпругата му, Макарий се оттеглил в Скитската пустиня и се отдал на отшелнически живот. Заради силната му вяра в Иисус, бил удостоен с божия дар на чудотворството. На 40 години той бил посветен за духовник и станал игумен. На преподобний Макарий се приписват 50 беседи, 7 слова и 2 послания на гръцки език. Негови са и две молитви, които днес вярващите четат преди сън – „Боже вечни” и „Какво да ти принеса”.
На този ден българите почитат
СВЕТИ ТИМЕН
Сързан с вярванията за Андонов и Атанасовден, за него и днес се разказват легенди в селищата от Средните и Източни Родопи. Там наричат светеца Тимньо или.Тимяй, а празника - Черен ден. Старите хора вярват, че св.Тимен ги пази от болести, затова жените не подхващат никаква работа, за да не го разсърдят. Принасят му жертва - черна кокошка.. Приготвят обредна храна, която раздават на близки и съседи, за да прогонят болестите. Оскубаните пера на кокошката жените пазат на тайно място, защото вярват, че са лековити.
Според древна легенда Тимен бил най-малкия брат на св.Андон и св. Атанас. Веднаж тримата братя тръгнали по света. По пътя се скарали и най-големият решил да изоставят Тимен. Той много се разсърдил и се зарекъл, че ще заколи черна кокошка, ако ги настигне. Но конят на светеца се разболял и Тимен не могъл да настигне братята си.
В други села битува поверието, че на този ден св.Тимен кади земята с тамян. Така тя почва да се затопля и става за работа. Затова след празника по традиция всички стопани ходят на нивите и лозята, и започват да ги копаят.
Още от Вяра и демони
Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски
Жития на светците
Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски
Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка
Църквата почита св. Екатерина
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.